Türkiye’nin AB’de önemli rolü olacak

Hürriyet Haber
29.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

Siyaset ve ekonomi dünyasının önde gelen isimlerini Davos’ta biraraya getiren Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin (AB) genişleyen sınırları içinde çok önemli bir role sahip olacağını bildirdi.

EKONOMİ VE GÜVENLİK:

İsviçre’nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu toplantısı çerçevesinde yapılan analizde, yakında müzakerelerin başlaması söz konusu olan Türkiye’nin, AB’nin sınırlarını doğuya doğru genişletirken, ekonomik ve güvenlik açısından da büyük katkılarının olabileceği vurgulandı.

BÜYÜYEN TÜRKİYE:

Dinamik bir ekonomiye sahip olan Türkiye’nin, piyasa odaklı büyüyen bir ekonomi haline geldiği ve ekonomide yapısal dönüşümün gerçekleştirildiği, yatırım ortamındaki gelişmeye paralel olarak yatırımların arttığı kaydedildi. Analizde, büyüyen bir Türkiye’nin, tam üyelik sürecinde, AB ekonomisine ve sosyal hayatına da olumlu etkilerinin olabileceği ifade edildi.

AB İÇİN ZENGİNLİK:

İlişkileri itibarıyla Ortadoğu’da etkin olan Türkiye’nin, AB’ye güçlü bir stratejik ve güvenlik boyutu katabileceği de vurgulandı. Türkiye’nin AB üyeliğinin, sadece Türkiye açısından değil, AB açısından da fayda getireceği belirtilirken, üyelik süreci ve üyeliğin, AB’ye kültürel, siyasi, sosyal ve dinsel zenginlik sağlayabileceği belirtildi.

BABACAN’IN TEMASLARI:

Bu arada Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Dünya Ekonomik Forumu toplantıları çerçevesinde bulunduğu İsviçre’nin Davos kasabasında ikili temaslarda bulundu. Babacan, dün, İsviçre Ekonomi Bakanı Joseph Deess, danışmanlık firması Goldmen Sachs CEO’su Scott Kaprick ve JP Morgan CEO’su William Ariston ve Laferge şirketi CEO’su Bertrand Colom’la görüştü.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı