Gündem Haberleri

  Türkiye NATO’nun cephesi

  Hürriyet Haber
  20.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  NATO Askeri Komite Toplantısı'nda Türkiye'nin NATO içindeki öneminin dünyadaki gelişmelere paralel olarak daha da arttığı kabul edildi. Alman Genelkurmay Başkanı, cephe durumundaki Almanya'nın yerini Türkiye'nin aldığını söyledi.

  Norveç'in Stavanger Kenti'nde dün son bulan NATO Askeri Komite toplantısında Türkiye'nin NATO içindeki önemi bir kez daha vurgulandı. Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nin NATO'ya tam üyeliği, Kosova ve Arnavutluk'a askeri müdahale, Rusya'daki gelişmeler, NATO kararlarının sayılarının azaltılması gibi konuların ele alındığı toplantı sonrası askeri komite başkanı ve Almanya Genelkurmay Başkanı Klaus Naumann tarafından yapılan açıklamada NATO'nun yenilenmesinde Türkiye'nin önemine değinildi. Naumann, ‘Sovyetler dağılmadan önce NATO cephesi durumundaki Almanya’nın yerini kanat durumundaki Türkiye aldı. Yani Türkiye şimdi cephe durumunda. Türkiye'nin doğrudan ve ittifaka yönelik tehlikeler nedeniyle NATO içindeki önemi arttı. Bu nedenle Türkiye karargahların azaltılması ve kısıtlanmalardan etkilenmeyecek. Türkiye'den özellikle İzmir'den çok memnunuz. Türkiye bölgede NATO'nun güvencesidir' dedi.

  KIVRIKOĞLU: BÖLGE TEHLİKELİ

  Dünkü programı çerçevesinde Stavanger Belediye Başkanı L.J.Sevland'ın verdiği öğle yemeğine katılan Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu da NATO'da Türkiye'nin öneminin artması konusunda ‘Kuzey Almanya’nın Rusya'ya mesafesi uzadı. En yakın Türkiye ve Norveç var. Türkiye-Rusya arasında sadece Karadeniz ve Gürcistan var. Ayrıca bölgede silahlanma, yeraltı dünyası, mafya faaliyetleri ve fundamentalizim gibi tehlikeler var. Bu nedenle Türkiye'nin rolü azalmamış, aksine artmıştır' dedi.

  Askeri Komuta Başkanı Klaus Naumann, şeref başkanlığı görevini önümüzdeki sene Türkiye'de yapılacak benzeri toplantıda Kıvrıkoğlu'ndan devralacak. Dün Belçika'ya geçen Genelkurmay Başkanı Kıvrıkoğlu bir hafta süren askeri komite programını kapatmış olacak.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı