Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Türkiye Müdafai Hukuk Partisi' kuruldu

  ANKARA (A.A)
  07 Ağustos 2006 - 13:31Son Güncelleme : 07 Ağustos 2006 - 13:31

  “Türkiye Müdafai Hukuk Partisi-TMHP” kuruldu. Partinin kuruluş dilekçesi, eski milletvekili ve vali Mahmut Yılbaş tarafından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne verildi.

  Partinin kuruluş dilekçesi, eski milletvekili ve vali Mahmut Yılbaş tarafından İçişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği'ne verildi. DTP ve DYP'de 20. dönem milletvekilliği yapan Mahmut Yılbaş, partinin kuruluş dilekçesini, İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Sami Bulut'a teslim etti.

  Yılbaş, bakanlıktan ayrılırken yaptığı açıklamada, kuruluş mazbatasını alarak Türk siyasi hayatına 51. parti olarak girdiklerini söyledi. Vatandaşların, “bu kadar siyasi parti varken yeni bir partiye neden ihtiyaç olduğunu merak ettiğini” belirten Yılbaş, kendilerinden önce Türk siyasi hayatında kurulmuş ve onlara sonradan katılmış olan siyasi partilerin, Türkiye'nin sorunlarına çözüm bulmada yetersiz kaldığını savundu. Yılbaş, Türk seçmenin yeni arayışlar içerisinde olduğunu savunarak, şunları söyledi:

  “Zaman zaman yapılmakta olan kamuoyu yoklamaları ve milletvekili seçimleri göstermiştir ki, seçmenlerin 3'te 1'i ya oy kullanmamakta veya kullandıkları oyun iptal olmasına neden olacak davranışlar sergilemektedir. Bu çok net ve açık olarak göstermektedir ki, Türk seçmeninin 3'te 1'i bugünkü mevcut siyasi partilerle bağdaşmamaktadır.
  Siyasi partilerin ülkenin sorunlarına çözüm bulmada teslimiyetçi bir politika izlediklerinden Türk halkı onlara küskündür. Biz parti olarak insanlarımızın devletle ve siyasetle barışmasını sağlamak için geliyoruz.
  Kurucular son derece deneyimlidirler, hepsi kendi meslek hayatlarında başarılı olmuşlardır. Deneyimlerini siyasi platformda sürdürmeyi amaçlamaktadırlar.”

  Çalışanların, işçilerin, çiftçilerin ve iş dünyasının çıkarlarını kollayacaklarını ifade eden Yılbaş, “Ulusal konularda ise ulus olduğumuz bilincini her aşamada ön planda tutacağız” dedi. Kıbrıs meselinde Türkiye'nin çıkarlarına öncelik vereceklerini anlatan Yılbaş, Avrupa Birliği konusunda da şu görüşlere yer verdi:

  “AB meselelerinde ise hep istek, hep dayatma ile karşılaşan Türkiye'ye yeni bir ses getiriyoruz ve diyoruz ki, biz teslimiyetçi politikaların peşinden gitmeyeceğiz. AB, ayrı bir ulus olduğumuzu kabul eder, bizim çıkarlarımıza ulus olarak itibar eder, onlar da saygı gösterirlerse müzakerelerin sürebileceğini düşünüyoruz.”
  Partinin kurucuları arasında, eski valilerden Kutlay Ökten, Ankara Üniversitesi eski rektörlerinden Ünal Akbay, eski Mülki İdare Amirlerinden Şener Can ve Ankara Barosu avukatlarından Gülden Türegün de bulunuyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı