Gündem Haberleri

  Türkiye modeli Araplara olmaz

  Ayşegül EKİNCİ/İSTANBUL
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Katar Vakfı’na bağlı Doha Debates tartışma paneli, Doha, Kahire gibi önemli Arap merkezlerinden sonra 2012 yılının ilk tartışma panelini önceki gün İstanbul’da düzenledi.

  Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan Doha Debates, “Türkiye yeni Arap devletleri için kötü örnek” savını tartışmaya açtı. BBC’nin ödüllü habercisi, Hard Talk programının eski yapımcı-sunucusu Tim Sebastian’ın hazırlayıp sunduğu panelde, gazeteci Ece Temelkuran, Hasan Mneimneh (German Marshall Fund), diplomat Sinan Ülgen ve Faslı gazeteci Aboubakr Jamai konuşmacı olarak yer aldı. Gazeteci Ece Temelkuran konuşmasında işsiz kalışını ve basına uygulanan baskıları anlattı, insan hakları ihlâlleri yüzünden Türkiye’nin Araplara iyi bir örnek olamayacağını savundu. Diplomat Sinan Ülgen ise Türkiye’nin Arap ülkeleri için iyi örnek olabileceğini şöyle dile getirdi:

  “Coğrafi durum, kültür, din ve geleneksel açıdan bakılırsa, Türkiye; Tunus, Mısır ve Fas gibi ülkeler için iyi bir örnektir. Türk dizilerinin, Arap ülkelerinde çok beğenilmesinin de haklı bir sebebi olsa gerek. Bununla birlikte, bazı eksiklikler varsa geliştirilebilir”.

  500 kişilik salonda izleyiciler, münazara sonrasında Türkiye’nin Arap dünyasına örnek olup olamayacağını oyladı. Tartışmayı dinleyenlerin yüzde 59’u Türkiye’nin Arap dünyası için kötü bir örnek olduğu yolunda oy verdi. Tartışma 21 Ocak günü TSİ 11.10 ve 22 Ocak günü ise TSİ 00.10 ile 17.10’da BBC televizyonunda yayınlanacak.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı