Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye, makine ihracatında 29. sırada

  ANKA
  31.07.2007 - 09:35 | Son Güncelleme: 31.07.2007 - 09:32

  Türk makine sektörü ihracattaki payını yüzde 20 arttırırken, dünya makine ihracatı sıralamasında ise 29. sıraya yükseldi. Sektörün ihracat gelirleri de son beş yılda yaklaşık 4 artarak geçen yıl 6.9 milyar dolara ulaştı.

  Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri’nin raporuna göre, Türk makine sektörünün yıllık ihracat artış oranı son yıllarda Türkiye’nin toplam ihracat artış oranı üzerinde gerçekleşti. Toplam ihraacat son yılda yıllık ortalama yüzde 20 artarken, sektörün ihracatı yüzde 30 oranında artış gösterdi.

  Raporda, sektör ihracatının dünya ortalaması olan yüzde 20 seviyelerine hızla çıkartılması gerektiği belirtildi.

  Rapora göre, Türkiye’nin makine ihracatı değeri 2001 yılında 1.8 milyar dolar olurken 5 yıl içinde yaklaşık 4 kat artarak 2006 yılında 6.9 milyar dolara ulaştı. Raporda, sektör hedefinin 2010 yılında yaklaşık 25 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilmesi olduğu ifade edildi. Raporda, ayrıca, Türk makine imalat sanayinde her türlü parça ve aksamın yüksek kalitede ve rekabet edilebilir fiyatlarda üretiminin yapıldığı ve üretim sürecinde ise yerli girdi oranının yüzde 80-85 oranına vardığına dikkat çekildi.

  Türk makine ihracatçılarının misyonunun ileri teknoloji ve rekabetçi fiyatlarla esnek üretim yapmak olduğu kaydedilen raporda, vizyonunun ise dünya pazarlarına hızlı ve etkin bir şekilde ulaşmak olduğu ifade edildi. Raporda, Türkiye’nin üretim süreçlerinin, uluslararası piyasalarda yer alma ve pazarlamada yetkinlik gibi değerleriyle diğer ülkelere göre avantajlı konumda olduğu vurgulandı.

  Raporda, Almanya, ABD, Çin Halk Cumhuriyeti, Japonya ve İtalya’nın dünya makine ihracatında başlıca tedarikçi ülke konumunda olduğu belirtilerek, bu 5 ülkenin dünya makine ihracatında aldığı payın yüzde 51 civarında olduğu dile getirildi. İhracatta en yüksek artışı Çin Halk Cumhuriyeti’nin gösterdiği ifade edilen raporda, Çin’in artan ithalat sebebiyle de önemli bir pazar haline geldiğine vurgu yapıldı. Raporda üretimin, maliyetin düşüklüğü sebebiyle Çek Cumhuriyeti, Polonya, Slovakya ve Macaristan gibi ülkelere kaydığı ve bu ülkelerin makine sektörü için önemli aktörler haline geldiği kaydedildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı