Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye, Makedonya halkına başsağlığı diledi

  A.A.
  03.01.2012 - 22:48 | Son Güncelleme: 03.01.2012 - 22:48

  Dışişleri Bakanlığı'nca, Kiro Gligorov'un vefatı nedeniyle yayımlanan mesajda, Gligorov'un, Makedonya'nın 1991 yılında eski Yugoslavya'dan ayrılmasından sonra bu ülkenin demokratik seçimlerle işbaşına gelen ilk cumhurbaşkanı olduğu ve 1991-1999 yılları arasında bu görevi yürüttüğü hatırlatıldı.

  Kiro Gligorov'un, Makedonya Cumhuriyeti'nin uluslararası alanda tanınması için büyük çabalar gösterdiği ve genç bir ülke olan Makedonya'nın komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesi ve Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesi için çalıştığı belirtilen mesajda, “Gerçek bir vatansever ve devlet adamı olan Gligorov, sergilediği dirayetli liderlikle zor bir dönemde ülkesinin barışçıl dönüşümünü başarıyla gerçekleştirmiştir. Türkiye'ye olan dostluğu ve yakınlığıyla bilinen müteveffa Gligorov, ülkemizde her zaman saygıyla hatırlanacaktır” denildi.
  Mesajda, “Saygın bir devlet adamı olan Kiro Gligorov'un kaybı dolayısıyla ailesine ve Makedonya halkına içten başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz” ifadesine yer verildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı