AMASYA HABERLERİ

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Akçul:

AA / Murat ARSLAN
21.12.2014 - 18:15Son Güncelleme :

- "Hangi mevzuatı getirirseniz getirin, hangi güvenliği yaparsanız yapın, eğer vicdan ve merhametten biraz yoksunsanız bu felaketlerin ve cinayetlerin önüne geçmek gerçekten çok zor olacaktır"

AA / Murat ARSLAN

AMASYA (AA) - Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, Soma'da yaşanan facianın Türkiye Maden İşçileri Sendikasının en acı günü olduğunu belirterek, "Hangi mevzuatı getirirseniz getirin, hangi güvenliği yaparsanız yapın, eğer vicdan ve merhametten biraz yoksunsanız bu felaketlerin ve cinayetlerin önüne geçmek gerçekten çok zor olacaktır" dedi.

Maden-İş Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şubesi'nin 5. olağan genel kuruluna katılan Akçul, Türkiye Maden İşçileri Sendikası'nın, ülkenin en mücadeleci sendikası olduğunu söyledi.

Sendikaların üyelerinden aldıkları güçle yılmadan kendilerini anlatmaya çalıştıklarını ifade eden Akçul, şunları kaydetti:

"Maden-İş Sendikası olarak 7 yıldan beri 176 sayılı ILO Sözleşmesi'nin bir an önce Türkiye Büyük Millet Meclisinin onayından geçmesinin sağlanması için gayret gösteriyoruz. Hiç ilgi görmedi, Meclise sesimizi bir türlü duyuramadık. Soma faciasından sonra sözleşme Meclise sevk edildi, Ermenek faciasından sonra da kabul edildi. Şimdi Türkiye Büyük Millet Meclisine buradan teşekkürü borç biliyorum. İyi şeylere iyi demeyi de bilmemiz gerekiyor. Şimdi sırada yerleşim mevzuatının 176 sayılı ILO Sözleşmesi'ne uydurulması ve yakıştırılması kaldı, inşallah bunun da takibini sağlayacağız."

Bunun için mücadele edeceklerini vurgulayan Akçul, "Sorunun çözümünü sadece mevzuatta aramamak lazım. Biraz da kendimize, sendikal anlayışımıza bakmamız lazım. İşçi arkadaşların eğitimlerine önem vermek gerekiyor. Özellikle işçi sahalarının güvenliği konularında hepinizin eğitimlerden geçmeniz gerekiyor" ifadesini kullandı.

- "İşçi çalıştıranlar vicdan sahibi ve merhametli olmalı"

Akçul, maden kazaları için "bu, işin doğasında var" söylemlerinin yanlış olduğunu anlattı.

"Çok dikkatli çalışmak ve çalıştırmak gerekiyor" diyen Akçul, "İşçi çalıştıranlar vicdan sahibi ve merhametli olmalı. Hangi mevzuatı getirirseniz getirin, hangi güvenliği yaparsanız yapın, eğer vicdan ve merhametten biraz yoksunsanız bu felaketlerin ve cinayetlerin önüne geçmek gerçekten çok zor olacaktır. İş kazalarının önüne geçmek için bir defa önce örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Sendikal kültür seviyesi biraz daha olgunlaşmalı. Özellikle özel sektördeki iş yerlerinde doğru sendikacılık anlayışını sergileyecek durumda olmayız" değerlendirmesinde bulundu.

Genel kurulda oy kullanan 111 delegeden 102'sinin reyini alan Gülahmet Güven, yeniden şube başkanlığına seçildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Amasya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Amasya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Akçul: haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AMASYA NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:07
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   12:32
  • İkindi
   15:31
  • Akşam
   17:55
  • Yatsı
   19:24
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı