Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye, 'Lübnan'a asker' kararın henüz vermedi

  ANKARA (A.A)
  17.08.2006 - 12:27 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Lübnan'a gönderilmesi planlanan uluslararası güce katılıp katılmayacağı konusunda henüz karar vermediğini açıkladı.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, haftalık basın toplantısında soru üzerine yaptığı açıklamada, gelişmeleri soğukkanlı bir şekilde yakından takip ettiklerini belirterek, “Henüz kararımızı vermiş değiliz, bunun altını özellikle çizmek istiyorum” dedi.

  BM bünyesinde bugün Lübnan konusunda yapılacak toplantıya BM daimi temsilcilerinin katılacağını ve dolayısıyla Türkiye'nin de bu toplantıda temsil edileceğini söyleyen Tan, şunları kaydetti:

  “Bu süreci yakından takip ediyoruz. Sayın Bakanın dünkü Lübnan ziyareti de bunun bir parçası. Biz tarafların kabul edeceği, BM'nin kararlarının meşru zeminini koruyacak bir gücün oluşturulması sürecine katkıda bulunmaya gayret ediyoruz. Ancak henüz kuvvet gönderileceğine dair bir kararımız mevcut değildir. Bu konuyu etraflı bir şekilde değerlendirmekteyiz.”

  Sözcü Tan, temasların sürdüğünü de söyleyerek, “Türkiye şayet bir güç gönderme kararı alırsa bu asla muharip güç olmayacaktır. Oradaki grupların silahsızlandırılması gibi bir faaliyete de katılması söz konusu olmayacaktır. Barışı koruma amacıyla görev yapacak, insani ve lojistik bir yapıya sahip olacaktır.”

  Taraflardan gelecek istek, kabul ve o yönde Türkiye'ye verilen bilgilerle bu kararın verileceğini belirten Tan, şunları kaydetti:

  “Bunun altını çiziyorum, biz bu kararımızı henüz vermedik. Olayları soğukkanlı bir şekilde ve yakından takip ediyoruz. Memleketimizin yararına, çıkarına ve tarihi sorumluluklarımızın bilinci içinde atılması gereken her türlü adımı atacağız ama henüz kararımızı vermiş değiliz, bunun altını özellikle çizmek istiyorum.”

  “Hizbullah lideri Nasrallah'ın yerinin Türk istihbaratınca İsrail'e bildirildiği” yönünde ortaya atılan iddiaların hatırlatılması üzerine Sözcü Tan, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün bunu yalanladığını hatırlattı.
  “İddia edildiği şekilde bir bilgilendirme ilgili kuruluşlar tarafından asla yapılmadı, yapılması da söz konusu olamaz” diyen Tan, bu konunun Gül'ün dünkü Lübnan ziyareti sırasında da “uygun çerçevede gündeme getirildiğini, gündeme getirenlere de bu yanıtların verildiğini” kaydetti.

  Sözcü Tan, Gül'ün pazar günü de İsrail'e gitmesinin öngörüldüğünü söyleyerek, bölge ülkeleri ile yoğun bir temas trafiği içinde olduklarını ve gerekli görüldüğü takdirde diğer ülkelere de gidilmesinin söz konusu olabileceğini kaydetti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı