Ege Haberleri

EGE

  Türkiye lojistik üssü olacak

  İZMİR, (DHA)
  29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ekim 2011 - 20:00

  YAŞAR Üniversitesi (YÜ) ve Lojistik Derneği (LODER) işbirliğiyle İzmir’de düzenlenen 9’uncu Uluslararası Lojistik ve Tedarik Zinciri Kongresi başladı.

  YÜ Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölümü’nce organize edilen ve ana teması “değer çağında uluslararası perakende lojistiği” olarak belirlenen kongreye, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da video konferansla katıldı.

  Yıldırım, geleceğin parlayan sektörlerinden lojistiğin ele alınmasının kendilerini sevindirdiğini söyledi, “Dünyada artık rekabet daha acımasız ve keskin. Geleneksel metotlar terk ediliyor. Lojistik merkezlerinin konumu çok iyi belirlenmeli. Bu merkezleri, üretim alanlarına, limanlara, havalimanlarına yakın kurmazsanız fayda elde edemezsiniz. Taşıma ve girdi maliyetleri azaltılmalı” dedi. Türkiye’nin 2023’te 1.2 trilyon dolar dış ticaret hedeflediğini hatırlatan Bakan Yıldırım, “Bu da ulaşım altyapısının dört kat daha büyümesi demek, 1.6 milyar tonun üzerinde taşıma hacmi demek. 10 yılda 17 noktada lojistik merkezleri kurulacak” diye konuştu.

  Markalaşma adına önemli

  Lojistiğin bir ‘hayat bilimi’ olduğunu dile getiren YÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Barkan da dünyanın küresel ekonomik krizin gölgesinde yapılan bu kongreden, bu sektörün önündeki engellerin kalkacağı bir sonuç çıkmasını dilediklerini kaydetti.

  YÜ Uluslararası Lojistik Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ömer Baybars Tek, dünyanın her köşesinden katılımcıların geldiği kongrenin, uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine ve Türkiye’nin tanıtımına çok büyük katkılarda bulunduğunu vurguladı.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı