« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye Kupası'nın tanıtım toplantısı düzenlendi

9-13 Şubat tarihleri arasında Kayseri Kadir Has Spor Salonu'nda düzenlenecek olan Spor Toto Türkiye Kupası'nın basın toplantısı, Kayseri Hilton Otel'de gerçekleştirildi.

OKTAY ENSARİ KAYSERİ / DHA
SON GÜNCELLEME

Basın toplantısına TBF Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Yağmur, TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan, TBF Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Ali Üstünel, organizasyon yetkilileri, basın mensupları ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren TBF Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Yağmur, Spor Toto Türkiye Kupası'nın Kayseri'de düzenlenecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını söylerken, "Kayseri önemli bir spor salonuna sahip. 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda da büyük bir sınavdan geçtik. Şimdi Spor Toto Türkiye Kupası'nın güzel bir organizasyon olmasını diliyoruz. Biz Kayseri'ye bir şeyler kazandırmak istedik. Amacımız Kayseri'de Beko Basketbol Ligi'nde mücadele edecek bir takım kazandırmak. İyi bir turnuva olmasını temenni ediyoruz" dedi.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nda Kayseri'nin yapmış olduğu ev sahipliğinin üst düzey olduğunu kaydeden Ligler Direktörü Ahmet Araşan, "Burada hazırlıklar çok hızlı gerçekleştirildi ve herkes de memnun ayrıldı. Bugün şimdi bir başka ev sahipliği için buradayız. Çok önemli bir turnuva düzenleniyor. Sekizli finaller oynanacak. Erkekler ve kadınlarda, birinci ligde ilk 8'e giren takımlar Türkiye Kupasında mücadele etmeye hak kazanıyor. Beko Basketbol Liginin küçük bir gösterimi gibi. Dört gün boyunca burada Beko Basketbol Liginin çok heyecanlı maçlarını oynayacağız. 9 Şubat Çarşamba günü başlayacak olan turnuva, 13 Şubat'ta da sona erecek. Türk basketbolunu bir yere getirmiş kulüplerimiz burada mücadele edecek. Biletlerimiz halen satılıyor. Salona gelemeyenler de Sports TV'den maçları izleyebilecekler. Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne ve Spor Toto'ya teşekkür ediyoruz. Tüm takımların buradan mutlulukla ayrılmasını diliyoruz" diye konuştu.

TBF Ligler Koordinatörü Ayhan Özgümüş, Spor Toto Türkiye Kupası'nın önemli bir organizasyon olduğunu belirtirken, "Spor Toto Türkiye Kupası 8'li finallerini Kayseri'de oynamak bizler için çok önemliydi. Kadir Has Spor Salonu'nun basketbola katkı yapması için, burada Türkiye Basketbol Federasyonu olarak altıncı organizasyonumuzu düzenliyoruz. Şimdi görev Kayseri'ye düşüyor. Bu salonda Beko Basketbol Ligi'nde mücadele eden bir takım kurmaları gerekiyor. Ben bunların yapılacağını düşünüyorum. Ayrıca Spor Toto Türkiye Kupası şölenini herkesin izleyeceğini düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş. Genel Müdürü Ali Üstünel ise son dönemde yapılan yatırımların meyvelerini topladıklarını ifade ederken, "2010 FIBA Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapmıştık. Alnımızın akıyla bu organizasyondan çıktık. Son derece misafirperver bir tavırla iyi bir şekilde imtihanı geçtik. Şimdi Spor Toto Türkiye Kupası'na ev sahipliği yapıyoruz. Burada mücadele edecek olan takımlara başarılar diliyorum. Bizlere gösterilen ilgiden dolayı da Türkiye Basketbol Federasyonuna şükranlarımızı sunuyorum" diye konuştu.

Konuşmacıların ardından takım yetkilileri ve oyuncular, Spor Toto Türkiye Kupası ile ilgili olarak şunları söylediler:

Metin Timurhan (Aliağa Petkim Başkanı): "2010 FIBA Dünya Şampiyonası ile başlayan ve Beko All-Star ile devam eden, Spor Toto Türkiye Kupası'yla da süren özverili çalışma için Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ve Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. Aliağa Petkim olarak İzmir'i en iyi şekilde temsil edeceğiz. Üç yıldır büyük özveri ile çalışarak ilçe takımı olma yolunda ilerliyoruz. Bu turnuvalar genellikle sürprizlere açıktır. Biz de bu nedenle en güzel şekilde mücadele edeceğiz."

Ergin Ataman (Beşiktaş Cola Turka Baş Antrenörü): "Dün öğlen saatlerinde Kayseri'ye geldik. Akşam da ilk antrenmanımızı yaptık. Televizyondan izlemekle yaşamak ayrı bir şey. Türkiye'de ve Avrupa'da bir çok salonda bulundum. Ancak gördüm ki Kadir Has Spor Salonu çok özel. Emeği geçen herkesi kutluyorum. Ümit ediyorum ki bu salonun şanına yakışır bir kupa gerçekleşecektir. Kayseri'ye gelen ilk takımız; amacımız da kupayı alıp son giden takım olmak. Kayserili sporseverler için Spor Toto Türkiye Kupası önemli bir şans. Milli Takımımızın Dünya ikinciliğinden sonra çok üst düzeyde bir lig oynanıyor. Avrupa kupalarında da Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker, Pınar Karşıyaka ve Galatasaray Cafe Crown mücadele ediyorlar. Bizim şimdiki ilk hedefimiz kupadaki mücadelemiz. Buradan camiayı mutlu edecek şekilde ayrılmak istiyoruz."

Hüseyin Beşok (Beşiktaş Cola Turka): "Rakibimiz Efes Pilsen çok güçlü bir ekip. Euroleague'de iyi durumdalar. Biz iyi çalışıyoruz ve kupayı alıp dönmek istiyoruz. Bir önceki yıla göre daha değişik bir organizasyon olacak. Çünkü arada bir gün dinleneceğiz."

Serhat Çetin (Beşiktaş Cola Turka): "Kayseri'ye ilk defa geliyorum ve bu salonu gördükten sonra bu salon inşallah haftada bir maç oynanan yer haline gelir. Beşiktaş Cola Turka olarak final oynayıp kupayı kazanmak istiyoruz. Ligde rakibimizle karşılaştığımız durumdan daha geniş kadroya sahibiz. İlk amacımız yarı finale kalmak, oradan da finale yükselmek istiyoruz."

Ersin Görkem (Medical Park Trabzonspor): "Öncelikle tüm takımlara başarılar diliyorum. Turnuvada önemli olan maç maç düşünmek. İlk rakibimiz Aliağa Petkim. Son dönemlerde toparlandığımızı düşünüyorum. Üstüne koyarak yukarılara çıkmak istiyoruz. Daha zayıf rakiplerin sürpriz yaparak üst turlara çıktığını gördük. Tüm takımlara başarılar diliyorum."

Serhat Büker (Medical Park Trabzonspor): "Medical Park Trabzonspor, Spor Toto Türkiye Kupası'nda ilk kez mücadele edecek. Biz bu finallere kalarak önemli bir il yaptık. Olin Edirne de bunu başardı. İlk günde eşit güçlerin mücadelesi olacak. Maçlar sürprizlere açık olacak."

Bu yıl, Aliağa Petkim, Banvit, Beşiktaş Cola Turka, Efes Pilsen, Fenerbahçe Ülker, Galatasaray Cafe Crown, Medical Park Trabzonspor ve Olin Edirne'nin kupa için mücadele edeceği Spor Toto Türkiye Kupası'nın maç programı ise şu şekilde;

9 ŞUBAT ÇARŞAMBA
18:00 Beşiktaş Cola Turka – Efes Pilsen
20:30 Medical Park Trabzonspor – Aliağa Petkim

10 ŞUBAT PERŞEMBE
18:00 Galatasaray Cafe Crown – Olin Edirne
20:30 Fenerbahçe Ülker – Banvit

11 ŞUBAT CUMA
18:00 1.Maçın Galibi - 2.Maçın Galibi
20:30 3.Maçın Galibi - 4.Maçın Galibi

13 ŞUBAT PAZAR
15:00 5.Maçın Galibi - 6.Maçın Galibi


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler