« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye Kupası'nda eşleşmeler belli oldu

Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek ve yarı final eşleşmeleri İstanbul'da yapılan kura çekimiyle belirlendi. Çeyrek finalde birbirleriyle eşleşen takımlar bir önceki turda aynı grupta yer almış ve ilk 2 sırada bulunarak, gruptan beraber çıkmıştı.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

BALTACI: BEŞİKTAŞ SEYİR ZEVKİ AÇISINDAN BİRAZ FARKLI

GENÇLERBİRLİĞİ  VE BUCASPOR İDDİALI

SARI: ADIMIZI FİNALE YAZDIRACAĞIZ

ERGÜN: KUPAYI BİR KEZ DAHA KAZANMAK İSTİYORUZ

DİZDAR: YARI FİNALE ÇIKMAK İSTİYORUZ

Olimpiyatevi'nde gerçekleştirilen kura çekimine, gruplarda 5. maçlar sonucunda çeyrek finale kalan 8 kulübün temsilcileri ile Futbol Federasyonu ve Ziraat Bankası yöneticileri katıldı.

Kura çekimi sonrası çeyrek finalde eşleşmeler şu şekilde oluştu:

Beşiktaş-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor
Gaziantepspor-Galatasaray
İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Kasımpaşa
Gençlerbirliği-Bucaspor

Karşılaşmaların programı şöyle:

02 Şubat Çarşamba
18.00 - Büyükşehir Belediyespor - Kasımpaşa (Atatürk Olimpiyat)
20.00 - Beşiktaş - Gaziantep Büyükşehir Belediyespor (Fi Yapı İnönü)

03 Şubat Perşembe
18.00 Gençlerbirliği - Bucaspor (19 Mayıs)
21.30 Gaziantepspor - Galatasaray (Kamil Ocak)

Rövanşlar ise 2-3 Mart'ta yapılacak.

BEŞİKTAŞ İLE GALATASARAY YARI FİNALDE KARŞILAŞABİLİR

Çeyrek finaldeki Beşiktaş-Gaziantep Büyükşehir Belediyespor eşleşmesinden turu geçecek ekiple Gaziantepspor-Galatasaray eşleşmesinin galibi, İstanbul Büyükşehir Belediyespor-Kasımpaşa eşleşmesinin turu geçen tarafıyla da Gençlerbirliği-Bucaspor eşleşmesinin galibi yarı finalde karşı karşıya gelecek.

Bu durumda, Beşiktaş ile Galatasaray, turu geçmeleri halinde yarı finalde birbirlerine rakip olacak.

Yarı finaller de çift maçlı eleminasyon sistemine göre oynanacak, tarihleri daha sonra belirlenecek.

AYNI GRUPTAN ÇIKTILAR

Çeyrek final eşleşmelerinde kupa tarihinde belki de ilk kez yaşanan ilginç bir durum ortaya çıktı.

Çeyrek finalde birbirleriyle eşleşen takımlar bir önceki turda aynı grupta yer almış ve ilk 2 sırada bulunarak, gruptan beraber çıkmıştı.

Ziraat Türkiye Kupası'nda bu sezonki final maçı Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kadir Has Stadı'nda, daha sonra belirlenecek bir tarihte oynanacak.

Çapraz eşleşmede hesap yapılabilir

ZİRAAT Türkiye Kupası’nda oluşan ilginç eşleşmelerin ardından görüşlerini aldığımız Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri, uyguladıkları kura sisteminde her şeyin şansa bağlı olduğunu belirttiler. Daha önce denedikleri liderler ile ikincilerin çapraz eşleşmelerinde etik olmayan hesapların devreye girebileceğine dikkat çeken yetkililer, “Bu sistemde takımlar, çeyrek finalde güçlü rakiplerden kaçmak ya da istedikleri takımlarla oynamak için son grup maçlarına farklı düşüncelerle çıkabiliyordu. Bu da adil bir rekabet olmazdı. Biz kura ile her şeyi şansa bırakmak istedik” görüşünü savundular.

Dünyada sistem farklı

Şampiyonlar Ligi’nde aynı gruptan çıkan takımlar eşleşemiyor.

DÜNYA futbolunda bu tip organizasyonlarda aynı gruptan çıkan takımlar kuralarda eşleşmiyor. Şampiyonlar Ligi’ndeki sistem, grup liderleri ile ikincilerinin çapraz eşleşmesi yönünde. Ancak burada da örneğin; grup liderinin adı çıktığı zaman, hemen o gruptan çıkan 2. takımın topu kavanozdan alınıyor ve takımların farklı rakiplerle eşlemesi sağlanıyor. Dünya Kupaları’nda da eşleşmeler maçlar başlamadan belirleniyor ve aynı gruptan çıkan takımlar finalden önce karşılaşmıyor. Basketbol Euroleague’de de aynı gruptan çıkanlar eşleşmiyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz