Türkiye Kupası 18 milyon doları geçti, Kayseri’ye piyango vurdu

Ceyhun KUBURLU
11.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bu akşam Kayseri’de oynanacak Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor Ziraat Türkiye Kupası finali şehir ekonomisini canlandırdı. Beşiktaşlı taraftarlar otelleri doldururken, 32 bin kişilik Kayseri Kadir Has Stadyumu 500 bin lira hasılat yapacak. Bu akşam son maçın oynanacağı Ziraat Kupası, 71 takıma 18.4 milyon dolar para dağıtmış olacak.

KAYSERİ Kadir Has Stadyumu’nda oynanacak Beşiktaş-İstanbul Büyükşehir Belediyespor Ziraat Türkiye Kupası finali Kayseri ekonomisini canlandırdı. Maç için 15 bine yakın taraftarı çeken Kayseri’de Beşiktaşlı taraftarlar otelleri doldurdu. 32 bin kişilik stadyumdan 500 bin TL hasılat beklenirken, Ziraat Türkiye Kupası bu sezon 71 takıma 18.4 milyon dolar para dağıtmış olacak.

Otellerde boş oda yok

Şehirdeki otellerin yüzde 100 doluluk oranına ulaştığını dile getiren Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Asaf Mehmetbeyoğlu, şu bilgileri verdi: “Maç için Kayseri’ye gelen Beşiktaşlı taraftarlar otelleri doldurdu. Şehir dışından 15 bine yakın taraftar bekleyen Kayseri’ye çevre illerden de çok fazla Beşiktaşlı geldi. Şehirdeki oteller dolarken, restoranlar da önemli bir ciroya ulaştı. Şehirde hediyelik eşya satışları da arttı. Özellikle Kayseri pastırmasına büyük ilgi var. Kayseri Kadir Has Stadyumu’nun şehir ekonomisine olan katkısı hızla artıyor. Milli maçlar ve final karşılaşmaları şehirde hareketlilik yaşatıyor. Bu da Kayserili esnafın kasasına yansıyor. Çevre illerin ticaret odalarından Kayseri’ye gelmek isteyen arkadaşlarımız maç için kalacak yer arıyor.”

71 takıma dağıtıldı

Ziraat Türkiye Kupası’nda bu sezon dağıtılacak ödül miktarı da 17.1 milyon dolardan 18 milyon 460 bin dolara çıkarıldı. Kupaya toplam 71 takım katıldı. Birinci turda mücadele eden 36 takıma ve 2’nci kademe müsabakalarında oynayan 36 takıma 20’şer bin dolar, play-off turu oynayan 32 takıma da 35 bin dolarlık ödeme yapıldı. Beşiktaş ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor da play-off oynadı. Gruplara kalma başarısı gösteren 20 takım, katılım parası olarak
140 bin dolar aldı. Gruplarda oynanan maçlarda galibiyete 100 bin dolar, beraberliğe ise 50 bin dolar prim verildi.

Hasılat 500 bin lira

32 bin kişilik Kayseri Kadir Has Stadyumu ise bugün 500 bin TL’ye yakın hasılat yapacak. Bilet fiyatlarının 20 lira ile 40 lira arasında değiştiği final maçında 20 bine yakın biletin satılması bekleniyor. Sponsor şirketlere verilen birlikte stadyumun doluluk oranı artacak. Böylelikle Kayseri Kadir Has Stadyumu son dönemlerde önemli bir gişe geliri elde etmiş olacak.

1.6 milyon liralık kupadan en çok İstanbullular kazandı

BU akşam oynanacak final maçında kupayı kaldıran takım kasasına 1 milyon 600 bin lira para koyacak. Kupa ikincisi takım ise 1 milyon dolarlık ödülün sahibi olacak. Geçtiğimiz yıllarda Anadolu kulüplerinin önemli gelir sağladığı Ziraat Türkiye Kupası’nda ise bu sezon en çok İstanbul takımları kazanmış olacak. Gençlerbirliği ve Gaziantepspor’un yarı finalde kaybetmesinin ardından iki İstanbul takımı finale çıktı. Böylelikle kupadan gelecek önemli bir miktarda İstanbul’da kalmış olacak.

Beşiktaş gelirde önde gidiyor

Beşiktaş sezon sonunda 200 milyon liraya yakın gelir bekliyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor ise 60 milyon lira yakın para kazanacak.
Beşiktaş’ın futbolcu değerleri 112 milyon 600 bin Euro.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor 35 milyon Euro’luk değere sahip.
Beşiktaş şimdiye kadar kupadan 2 milyon dolardan fazla para kazandı.
İstanbul Büyükşehir Belediyespor ise 1.9 milyon dolar aldı.
Beşiktaş’ın en pahalı oyuncusu Quaresma oldu.
Belediyespor’un  en değerli oyuncusu ise Holmen.

Kayseri’de Avrupa finali oynanmalı

KAYSERİ Kadir Has Stadyumu’yla şehir ekonomisinin canlandığını dile getiren Kayseri Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Asaf Mehmetbeyoğlu, “Bu stadyumda bir Avrupa kupası finali oynanması gerekiyor. Milli maçlar ve Türkiye Kupası finalinin yanı sıra önümüzdeki dönemde Avrupa Kupası finalleri için de bu stadyumu önereceğiz. Kayserispor’un Süper Lig’deki başarısı şehir tanıtımı için çok önemli. Aynı şekilde stadın böylesine önemli organizasyonlara ev sahipliği yapması da çok iyi bir gelişme” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı