ANKARA HABERLERİ

Türkiye kronik şekilde et ithalatçısı olacak

Hürriyet Haber
30.06.2010 - 00:00Son Güncelleme :

TZD Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “İthalat furyası böyle giderse Türkiye kronik bir şekilde et ithalatçısı olacak” dedi.

Hürriyet Haber

TÜRKİYE Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, “Kasaplık canlı hayvan ve besi hayvanı ithalatı furyası böyle giderse Türkiye kronik bir şekilde et ithalatçısı olacak” dedi.TZD’nin 61. kuruluş yıldönümü Gür Kent Otel’de yapılan törenle kutlandı. Yetkin, törende yaptığı konuşmada, ülkenin bağımlı değil, ulusal bir tarım politikasıyla esenliğe kavuşacağını söyledi. Tarım denince buğdayın akla geldiğini belirten Yetkin, Türkiye’nin bu konuda 20 milyon ton civarında üretimde gidip gelen, kendini büyütemeyen, kuraklık olduğunda ciddi sıkıntı yaşayan bir ülke olduğunu dile getirdi. Hükümetin açıkladığı buğday alım fiyatını eleştiren Yetkin, ton başına 550 liranın yeterli olmadığını, fiyat açıklandığında borsada oluşan fiyatın dahi bu fiyatın üzerinde olduğunu kaydetti. Yetkin, Türk çiftçisinin neredeyse 4-5 yıldır aynı fiyata buğday sattığını söyledi. Havza Bazlı Üretim Modeli’ne de değinen Başkan İbrahim Yetkin, “Model doğru, ancak tercihlerin nasıl kullanılacağı önemli. Stratejik önemi olan şeker pancarı, çay ve fındığın bu planın içinde olmadığını görüyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye kronik şekilde et ithalatçısı olacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı