« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye korfbolu sevdi

Gelişmekte Olan Spor Dalları Federasyonu Başkanı Enver Oral, "korfbol"un Türkiye'de en fazla yayılan spor dallarından biri olduğunu söyledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME

Oral, Samandağ ilçesine bağlı Aknehir beldesinde düzenlenen “Yaz Spor Oyunları”na katılmak için geldiği Hatay'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gelişmekte olan spor dalları bünyesinde rafting, kriket, offshore ve squashın yer aldığını, ancak bunların arasında en çok tercih edilenin korfbol olduğunu bildirdi.

Türkiye genelinde yaklaşık 30 korfbol takımının bulunduğunu, tüm kentlerden bu spor dalına büyük talep geldiğini bildiren Oral, “Hakem yetiştirme çalışmalarımız devam ediyor. 100'ün üzerinde korfbol hakemimiz var. Ancak, yeterli gelmemesi nedeniyle kurslar düzenliyoruz” dedi.

Özellikle üniversitelerden bu spora büyük talep olduğunun altını çizen Oral, şöyle devam etti. “Korfbol ülkemizde en fazla yayılan spor dallarından biri durumda. Şuan ülke genelinde 30 takımımız var. Ayrıca 10 üniversitede korfbol müsabakaları yapılıyor. Korfbol konusunda Çukurova'yı pilot bölgelerden biri olarak kabul ediyoruz. Burada bölgesel bir lig oluşturmayı hedefliyoruz. Bölgede Adana başta olmak üzere Osmaniye ile Kadirli ilçesinde toplam 7 takımımız var. Önümüzdeki günlerde Mersin ve Hatay'da da korfbol konusunda çalışmalarımız olacak. Amacımız, bu sporun gençlerimiz arasında daha da yaygınlaşmasını sağlamak.”

KADIN VE ERKEKLERİN BİR ARADA YAPABİLECEĞİ TEK SPOR DALI

Oral'ın verdiği bilgiye göre, kadın ve erkeklerin bir arada yapabileceği tek spor dalı olan korfbol, suda, çimde ve plajda rahatlıkla oynanabiliyor.

Hollandalı beden eğitimi öğretmeni Nico Broekhuysen tarafından tasarlanan ve ilk olarak 1903 yılında Hollanda'da oynanan korfbol, 3.5 metre yükseklikteki bir sepetten, futbol topu büyüklüğündeki topun geçirilmesi esasına dayanıyor. 4 erkek ve 4 bayan olmak üzere 8'er kişiden oluşan iki takım arasında oynanan korfbol, 30'ar dakikalık iki devreden oluşuyor.

Bu sporda saha ortasında yer alan ve her yönden atış yapılabilen sepete topu en fazla geçiren takım galip geliyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler