Gündem Haberleri

  Türkiye konuk ülke olmak istiyor

  Hürriyet Haber
  20.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ALMANYA'NIN Frankfurt kentinde 2002 yılında düzenlenecek olan Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nda Türkiye ile Çin'in konuk ülke olmak için yarıştıkları bildirildi.

  Kitap Fuarı Direktörü Lorenzo Rudolf, Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, her iki ülkenin de bu konuda istekli olmalarına rağmen, bugüne kadar resmi başvuruda bulunmadıklarını söyledi. Konuk ülke seçiminde hem Türkiye hem de Çin için aynı kriterlerin geçerli olduğuna değinen Rudolf, iki ülkenin durumlarının birbirine yakın olduğunu belirtti.

  İnsan hakları ve düşünce özgürlüğü gibi hassas konuların açıkça konuşulması ve başvuruların değerlendirilmesinde gözden geçirilmesi gerektiğini kaydeden Rudolf, Çinli yetkililerin kendisine Pekin'de katıldığı Kitap Fuarı sırasında 2002 yılında konuk ülke olma isteğini açıkça ilettiklerini ifade etti. 18 ile 23 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek bu yılki Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı sırasında Çin'den gelecek delegasyonun bu konuyu tekrar gündeme getireceği ifade edildi.

  De Niro'ya ömür boyu başarı ödülü

  İSPANYA'DA bu yıl 48'incisi yapılacak olan San Sebastian Film Festivali'nde Amerikalı ünlü aktör Robert De Niro, ömür boyu başarı ödülü alacak. Festival organizatörleri, De Niro'ya ödülünü, Venedik Film Festivali'nde Before Night Falls adlı filmdeki performansıyla en iyi aktör ödülünü kazanan İspanyol aktör Javier Bardem'in 29 Eylül'de vereceğini belirttiler. De Niro'ya ödülün, son 25 yılda ABD'de yaptığı başarılı film çalışmaları nedeniyle verildiği bildirildi. San Sebastian Film Festivali, Perşembe günü başlayacak ve 10 gün sürecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı