Gündem Haberleri

  Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Özkan Ağış: 2007'de elektrik krizi olabilir

  Hürriyet Haber
  03.08.2006 - 11:28 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı Özkan Ağış, özel sektöre ait enerji üretim santrallerinde kapanmaların devam etmesi halinde kış mevsiminde bir sıkıntı yaşanacağını savunarak, “Tedbir alınmazsa, 2007'de de bir elektrik krizi olabileceğini hesaplıyorum” dedi.

  Ağış, özel santrallerde elektrik üretiminin durdurulmasına ilişkin yaptığı açıklamada, Alarko Holding iştiraklerinden Altek Alarko Elektrik'in, Kırklareli ve Akenerji Elektrik Üretim A.Ş.nin Bozüyük kombine çevrim doğalgaz santrallerinde enerji üretim faaliyetlerini durdurması kararının ardından, yine Akenerjinin Denizli'de bulunan Deba ve Tekirdağ'daki Mebal elektrik üretim santrallerinin kapatılmasına karar verdiğini anımsattı.

  Geçtiğimiz hafta Ankara'da yapılan “Enerji Zirvesi”nde de, özel santrallerde elektrik üretiminin durdurulması konusunun ele alındığını ifade eden Ağış, elektrik üreticileri ve otoprodüktör şirketlerin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'in zirveden birkaç gün sonra diğer bakanlarla yaptığı görüşmeden olumlu beklentileri olduğunu, ancak bu beklentilerinin karşılanması yerine doğalgaza zam yapıldığını söyledi.

  Ağış, “(Doğalgazda) açıklanan yüzde 6,8'lik zam kararı, buna tuz biber ekti, bardağı taşıran son damla oldu. Bizim beklediğimiz, ÖTV ve TRT payının tamamen kaldırılması, çok yüksek olan iletim ve dağıtım sistemlerinin işletme ve katılım paylarının hafifletilmesi, kayıpları karşılamak için üreticilerin yüzde 6 daha fazla yaptığı üretim miktarının aşağı çekilmesiydi. Bu umudumuzu hala yitirmiş değiliz” diye konuştu.
  Bakan Hilmi Güler'in “Enerji Zirvesi”nde “ekonomi gerektiriyorsa doğalgaz fiyatına zam yapılacağı” yönünde ifadeler kullandığını belirten Ağış, “Doğalgaz fiyatının yüksekliği yüzünden kapanmakta olan tesislerin durumu ortaya konduktan sonra, hiç olmazsa otoprodüktör ve elektrik üretim şirketlerine bu zammın yansımayacağı umudunu taşıyorduk. Bizim için sürpriz oldu” dedi.
  Zirvede, elektrik üretim şirketleri temsilcilerinin özellikle doğalgaz fiyatlarının maliyetler üzerinde dayanılmaz bir baskı yaptığını, zarar ettiklerini ifade ettiğini, randımanlarının düşük olması nedeniyle kapanacağının belirtildiğini kaydeden Ağış, zirvenin ardından Akenerji'nin 2 santrali için kapatma kararı almasının sadece kendileri için değil, Bakan Hilmi Güler için de sürpriz olmadığını düşündüğünü söyledi.

  -“KAPANAN TESİSLERİN SAYISI ARTACAK”-

  Özkan Ağış, kapanan tesislerin sayısının artacağını düşündüğünü ifade ederek, “Kapanan santraller oldukça düşük randımanla çalışan, çok büyük ölçüde zarar yazan tesislerdi. Bundan sonra ise bunlardan daha az zarar yazanlar, bir süre sonra zararla çalışmanın bir anlamı olmayacağını düşünerek kapanacaktır” dedi.
  Yaz aylarında çok fazla elektrik kullanılmadığını, ancak kış mevsiminde hem soğuğun etkisi, hem de havanın erken kararması nedeniyle aydınlatma enerjisinin daha fazla kullanıldığını anlatan Ağış, şunları kaydetti:
  “Buna sanayi enerjisi kullanımını da eklemeliyiz. Özellikle 15 Aralık'tan başlayarak Ocak sonuna kadar olan dönemde bu kapanmalar devam ederse bazı sıkıntıların devam edeceğini düşünüyorum, hesaplıyorum. Kış mevsiminde bir sıkıntı yaşanır. Tedbir alınmazsa 2007'de de bir elektrik krizi olabileceğini hesaplıyorum.
  Türkiye'nin kurulu gücü şu anda 39 bin 400 megawatt. Ama 39 bin 400 megawatt içinde termik santrallerin oldukça yaşlı ve rehabilitasyon ihtiyacı içinde olduklarını görüyorum. Onları tam kapasiteyle çalışacak gibi düşünmemek lazım. Hidrolik potansiyelimizin elektrik ihtiyacını karşılayacağını da mümkün gibi görmemek lazım.”
  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının santrallerdeki kapanmaların nedenini bildiğini ifade eden Ağış, “Olsa olsa üretim şirketleri ve otoprodüktörlerle ileride enerji üretimi ile ilgili rahat bir pazarlık yapabilmek için gereken titizlikle konunun üzerinde durmadığını algıladım” dedi.

  -“ÇÖZÜM, ELEKTRİK FİYATLARINI ARTIRMADA DEĞİL”-

  Özkan Ağış, bakanlığın konunun ciddiyetini çok iyi bildiğini anlatırken, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının bu konuyu kullanarak elektrik fiyatlarını artırma taktiği içinde olduğunu düşünüyorum. Türkiye Kojenerasyon Derneği Başkanı olarak çözümün elektrik fiyatlarını artırmada değil, doğalgaz fiyatlarını makul bir seviyeye indirmekte görüyorum” diye konuştu.
  Geçen yıl elektrik enerjisinin yüzde 17'sini otoprodüktörler ve elektrik üretimi yapan özel şirketlerin ürettiğini belirten Ağış, şöyle devam etti:
  “Maliyetler üzerindeki amansız baskı yüzünden zarar eden şirketler önce enerji santrallerini kapatmak yerine, daha düşük kapasiteyle çalıştılar. Dolayısıyla geçen yıl 28 milyar kilowatt saatlik rakamı üretirken yüzde 52 kapasite kullanımı içindeydiler. Bu yıl yüzde 52'lik kapasite, yüzde 40'lara düştü. O nedenle bu şirketlerin 2006'daki elektrik üretiminin 20, belki 18 milyar kilowatt saat civarında olacağını tahmin ediyorum. Üretilen elektrik enerjisinde otoprodüktörler ve elektrik üretimi yapan özel şirketlerin payı bu yılın ilk yarısında yüzde 12'ye kadar geldi. Yıl sonuna kadar bu pay giderek düşecek, zarar edenler kapatacak.”
  Türkiye'de 178 otoprodüktör ve 46 elektrik üretimi yapan şirket bulunduğunu dile getiren Ağış, üretim santrallerinin kapanmasında basit ve kombine çevrimli olanların daha çok, yüzde 60'ın üzerinde çevrim verimiyle çalışanların ise daha az etkilendiğini, bu kapanmaları durdurmanın bir çaresinin de mevcut tesislerin daha yüksek verimle çalışmasını teşvik etmek olduğunu vurguladı.
  Söz konusu tesisler kurulurken, doğalgaz fiyatlarının yaklaşık 16 cent civarında olduğunu belirten Ağış, son zamla birlikte maliyet artışlarının daha da yükseldiğini kaydetti.

  -KOJENERASYON NE DEMEK?

  Öte yandan kojenerasyon, enerjinin “hem elektrik hem de ısı formlarında”, aynı sistemden beraberce üretilmesi olarak tanımlanıyor.
  Günümüz ortamında enerji girdilerinde “süreklilik, kalite ve asgari maliyetleri sağlamak” kaçınılmaz görünürken, bu anlamda kojenerasyon, günümüz çağdaş "enerji yönetimi" teknikleri içinde ön sıralarda yer alıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı