İZMİR HABERLERİ

Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor

DHA
02.04.2016 - 12:55 Son Güncelleme :

Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor

DHA

Türkiye üretiminde dünya lideri olduğu, ihracatında ise dünya üçüncüsü olduğu kiraz meyvesinin ihracatında dünya liderliğini hedefliyor.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği ve Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği işbirliğinde önemli kiraz üretim merkezleri Afyon'un Sultandağı ve Isparta'nın Uluborlu ilçelerinde "Kiraz İhracatını Arttırmaya Yönelik Yeni Yaklaşımlar" isimli panelde ihracatçılar ve üreticiler bir araya geldi. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Tarım Dairesi Başkanı Tayfun Kılıç, dünyanın istediği türde ve ilaç kalıntısız güvenli kiraz ürettiğimiz takdirde kiraz ihracatımızın 2-3 kat artış gösterebileceğini ve dünya lideri olabileceğimizi söyledi.

Kılıç, "Başka bir ürün yoktur ki yüzde 100'e yakın katma değer kazandırsın. Mevcut coğrafyada yaşanan sıkıntılara baktığımızda Türkiye'nin tarımsal alt yapısının değişmesi gerektiği gerçeği ile karşı karşıya kalıyoruz. Kiraz ihracatını arttırmaya yönelik Uzakdoğu ile çok önemli görüşmeler yapıldı ve bunun sonucunda olumlu dönüşler yaşanıyor ve yaşanacak. Kamusal desteğin çiftçi ve ihracatçının arkasında olması gerekiyor. Bu destek boşa harcanan para değildir bu yatırım yaklaşık 4 - 5 yıl sonra 10 katı, 20 katı geri kazanım sağlatır" dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Seyyar ise, kiraz da yol ömrü uzun, yola dayanıklı, raf ömrü uzun yeni kiraz türlerinin dikileceği örnek bahçeler oluşturulması gerektiğini ifade etti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, yeni kiraz bahçelerinin kurulması, mevcut kiraz bahçelerinin dönüşümü için üreticiye en az 3 yıl destekleme primi vermesi gerektiğini dile getiren Seyyar, "Kamu desteği ile 4-5 yılda oluşacak kiraz bahçeleriyle ihracatımızı 3-4 kat arttırmak mümkün olacak. Doğru çeşit, doğru ilaç, doğru hasat ile hedefe ulaşacağız" diye konuştu.

Türkiye, 535 bin ton kiraz üretimiyle dünya birincisi konumunda. Türkiye'yi üretimde 345 bin ton ile Amerika Birleşik Devletleri. 220 bin ton üretimle Çin takip ediyor. Kiraz ihracatında ise Amerika Birleşik Devletleri 85 bin ton ile birinci, Şili 80 bin ton ile ikinci ve Türkiye 69 bin ton ile üçüncü sırada yer alıyor.

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Nisan 2016 tarihinde saat 12 55’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Türkiye kiraz ihracatında dünya liderliğini hedefliyor haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   06:08
  • Guneş
   07:49
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:05
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı