Gündem Haberleri

  Türkiye, Kıbrıslı Rumlara 20 milyon Euro ödeyecek

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  11.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) daha önce esasa ilişkin kararını verdiği davada Türkiye’nin Kıbrıslı 13 Rum vatandaşına yaklaşık 20 milyon 830 bin Euro ödemesini kararlaştırdı.

  Kıbrıslı Rum işadamı Konstantin Lordos ve 12 arkadaşının 1990 yılında yaptığı ortak başvuruyla ilgili 2010 yılında AİHM tarafından verilen kararda “Türkiye’nin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin mal ve mülkiyetin korunması ile aile ve özel yaşam hakkıyla ilgili maddeleri ihlal ettiğine” hükmedilmişti. Halen Güney Kıbrıs’ın en zengin ailelerinden birine mensup olan Konstantin Lordos, çoğu kapalı Maraş’ta, içinde bir plastik ve dondurma fabrikası, apartmanlar, işyerleri, mağazalar bulunan 66 parça mülkün kullanım kaybından dolayı tazminat istiyordu.

  AİHM dünkü kararında toplam 13 kişiye 123 parça mülkünü kullanamaması nedeniyle 100 bin ile 8 milyon arasında değişen miktarlarda tazminat ödenmesini ve 15 bin Euro’luk mahkeme masrafının karşılanmasını kararlaştırdı.

  AİHM, 2010 tarihinde Kıbrıslı bir Rum vatandaşını açtığı davada, artık KKTC’de kurulan Taşınmaz Mal Komisyonu’nu Kıbrıslı Rumlar için “etkin iç hukuk yolu” olarak tanıdığını bildirmiş ve gündemindeki yaklaşık 1400 Rum başvurusunu bu komisyona gönderilmesi görüşünü benimsemişti.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı