Dünya Haberleri

DÜNYA

  Türkiye Kıbrıs’ta taviz vermez

  Hürriyet Haber
  06 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 06 Temmuz 1999 - 00:01

  KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş Karadeniz gezisinde G-8’lere çattı

  KARADENİZ gezisini sürdüren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda taviz vermesinin mümkün olmadığını belirterek, ‘Türkiye’den bunu bekleyenler, yanlış ata oynuyorlar' dedi.

  Dün Trabzon Valiliği'ni ziyaret eden Denktaş, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Denktaş, IMF ile Türkiye arasında yapılması planlanan anlaşma dolayısıyla Türkiye'nin Kıbrıs'tan taviz vereceği yolundaki iddiaların hatırlatılması üzerine şunları söyledi.

  ‘Türkiye’den taviz bekleyenler, bu devletin onurundan ve haklı konumundan taviz istiyorlar. Türk ulusu bunu vermez. Hiç bir şart altında vermemiştir. Rumun iddiası, bütün Kıbrıs devletinin kendisine ait olduğudur. Bizden taviz bekleyenler de bunu gerçek kabul etmişlerdir. Şu ve ya bu şekilde yanlış yol izliyorlar. Taviz gerektiren bir durum yoktur.'

  Türk halkını Rum idaresine yamalamak istediklerini söyleyen Denktaş, ‘Türkiye’den bunu bekleyenler yanlış ata oynuyorlar' diye konuştu.

  ABD Başkanı Bill Clinton'un Kıbrıs Özel Temsilcisi Richard Holbrooke'un, ‘Kıbrıs’ta uzlaşma işi Denktaş'la olmaz'' dediğinin hatırlatılması üzerine Denktaş, ‘Denktaş diktatör değildir. Onu halkı seçmiştir ve devletini koruma yetkisi vermiştir. Ben Kıbrıs Türk halkının temsilcisiyim ve Türkiye’nin Kıbrıs'taki çıkarlarını da korumakla görevliyim. 1960 anlaşmasına göre Türkiye'nin Kıbrıs üzerinde hakları vardır. Bunları ortadan kaldırmak isteyenler, biz buna engel olduğumuz için bizi de suçlu görüyorlar. Holbrooke'un sözleri bizi ne etkiler, ne de irdeler' karşılığını verdi.

  ‘G-8’lerin söyledikleri bizi bağlamaz' diyen Denktaş, BM Genel Sekreteri'nden davet gelse de gitmeyeceğini söyledi.

  Atatürk'ü rüyamda gördüm

  KARADENİZ gezisini sürdüren KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Kıbrıs'la ilgili gelişmelerin aksine moral depoluyor. Dün Giresun Jandarma Bölge Komutanlığını ziyaret eden Denktaş ilginç bir sürprizle karşılaştı. Denktaş ile Atatürk'ü sohbet ederken gösteren fotomontaj fotoğraf, Tuğgeneral Baki Onurlubaş tarafından Rauf Denktaş'a hediye edildi. Sürpriz fotoğrafı gören Denktaş, ‘Ben Barış Harekátından önce Atatürk’ü rüyamda görmüştüm. Bana konjonktüre dikkat etmemi söylemişti. Bu fotoğraf gerçekten çok güzel. Çok duygulandım' dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı