Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye kendi olimpiyatını düzenliyor

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenecek 1. Uluslararası Geleneksel Türk Spor Oyunları'nda, 20 ülkeden 300 sporcu Denizli'de biraraya gelecek.

A.A
SON GÜNCELLEME

Ata sporlarımızdan en güzel kareler/ Foto Galeri

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Başkanı Fatih İstanbulluoğlu, yaptığı açıklamada, 2010 yılının mayıs ayının ikinci haftasında  Denizli'de, 1. Uluslararası Geleneksel Türk Spor Oyunları'nın düzenleneceğini  söyledi.

İstanbulluoğlu, organizasyona Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, TRT ve  Denizli Belediyesi'nin katkı sağlayacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Organizasyonda özellikle kültürel alışverişle, Türk dünyasının  kaynaşmasına katkı sağlanacak. 20 ülkeden toplam 300 sporcunun katılacağı  organizasyon, geleneksel spor dallarının tanıtımı için de önemli bir adım olacak.  Konuklarımızı en iyi şekilde ağırlayacağız. Bu konuda federasyon olarak elimizden  gelen çabayı göstereceğiz.”

RAHVAN BİNİCİLİK, ATLI CİRİT, KUŞAK, ABA VE ŞALVAR GÜREŞLERİ

İstanbulluoğlu, Denizli Belediyesi tarafından şehir merkezinde, 30 dönüm  arazi üzerine oyunlar köyünün kurulacağını ifade etti.Kurulacak tesiste geleneksel spor dallarının yapılabileceği tüm şartların  bulunacağına dikkat çeken İstanbulluoğlu, şöyle devam etti: “Mayıs ayında açılacak tesis, geleneksel spor dalları için önemli bir  hizmet olacak. Bu konuda Denizli Belediyesi'nin katkısı büyük. Misafirlerimizi  modern bir tesiste ağırlayacağız. Rahvan binicilik, atlı cirit, kuşak, aba ve  şalvar güreşleri ile coşkulu bir organizasyon düzenlemek için çalışacağız. Bu  konuda tüm duyarlı vatandaşlarımızı da desteğe davet ediyoruz.”

İstanbulluoğlu, geleneksel olarak her yıl bir ülkede gerçekleştirilecek  oyunların önümüzdeki yıllarda Türk dünyası için öneminin daha iyi anlaşılacağına  değinerek, “Geçmişte daha yaygın olarak yapılan geleneksel spor dallarımızı bu  tarz organizasyonlarla yeniden aktif hale getirebiliriz” diye konuştu.
İstanbulluoğlu son olarak, son yıllarda özellikle atlı ciritte iyi bir yol katettiklerini belirterek, amaçlarının diğer spor dallarında da aynı atılımı  sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.

DİĞER HABERLER

  

  


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler