Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye kaynaklarını iyi kullanamıyor

  Latif SANSÜR/KUŞADASI (Aydın), (DHA)
  13.10.2005 - 11:24 | Son Güncelleme:

  Deniz, güneş, kum üçgeniyle özetlenen turizm anlayışı yerini yeni alternatiflere bırakırken, Türkiye'nin özellikle sağlık turizmi alanında dünya ülkeleri arasında ciddi bir yer edinebileceği belirtildi.

  Avrupa Kaplıcalar Birliği Proje Yöneticisi Reinhard Petry, Türkiye'de çok güzel, ancak tanınmamış, yeterli yatırım yapılmamış merkezler olduğunu vurgulayarak, “Avrupalılar'ın ilgisini çekmek için öncelikle aranan, kaliteyi sunmak” dedi.

  Türkiye'nin ilk doğal tedavi ve kaplıca kür tesislerinden Natur-Med'de yapılan ek tesisin açılışına Aydın Valisi Mustafa Malay, Avrupa Kaplıcalar Birliği Proje Yöneticisi Reinhard Petry ile İTÜ Tıp Fakültesi Tıbbı Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle de katıldı.

  Avrupa Kaplıcalar Birliği Proje Yöneticisi Reinhard Petry kaplıca ve doğal tedavi merkezlerine gidenlerin klasik turist anlayışında olmadığına dikkat çekti. Petry, “Türkiye'de çok güzel yerler var ama tanınmamışlar.

  Yeterli yatırım yapılmamış. Buraya Avrupalılar'ın ilgisini çekmek için öncelikle aranan kalitedir. Eğer kaliteyi sunarsanız insanlar gelir. Kür merkezlerine gidenler şimdiye kadar ki klasik turist anlayışındaki insanlar değil. Sağlık açısından kendilerini tatmin edecek şeyleri arıyorlar, huzur arıyorlar. Gelecek on yıl içinde, bu pazarın çok daha genişleyeceğine inanıyoruz. İnsanlara nereye gidip ne bulacağını iyi anlatırsanız gelirler. Tatil sağlıklı olmanın devam etmesi, hastaysak iyileşmemiz için gerekli olan bir süreçtir. Eğer insanlar bunu idrak ederlerse hiçbir sorunumuz kalmayacaktır” dedi.

  İTÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeki Karagülle de Türkiye'nin kaynaklarını değerlendirmesi için sağlık turizmini klasik turizm anlayışından ayrı değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Karagülle, “Türkiye'nin sağlık turizmi kavramı içerisinde termal turizm ve terapi turizmini ayrı değerlendirmesi gerekiyor.

  Öncelikle uluslararası standartlara uygun tesisler olmalı. Bu tesislerde o kaliteye uygun profesyonellerin olması gerekiyor. Ve en önemlisi iyi bir tanıtım gerekiyor. Türkiye bir tatil merkezi ve ilgi odağı oldu. Turizm bakanlığı ve sağlık bakanlığından yeterli bir destek alınamıyor. Devletin bu alanda önüne bir hedef koyması ve bu alanı desteklemesi gerekiyor” diye konuştu.

  Aydın Valisi Mustafa Malay da sağlık turizminin önemine dikkat çekerek zengin yer altı kaynaklarına sahip Davutlar bölgesinin turizm alanı ilan edileceğini belirtti. Malay, şunları söyledi:

  “Deniz, kum, güneş devri sona erdi. Turizm bir bütündür. Bu bölge de bu anlayışa uygun. Türkiye'nin birçok bölgesinde kaplıcalar var. İyi personel ve iyi işletmeler olamadığı için kendilerinden beklenen hizmeti veremiyorlar. Burada denizi ve doğayı kaplıcada yaşıyorsunuz. Turizmin sevmediği yapılaşmadır. Davutlar bölgesini belediye başkanımız ve sayın Kültür ve Turizm Bakanımızla kaplıca turizm alanı olarak ilan etmeyi hedefliyoruz. Bu bölgede bundan sonra çirkin yapılaşmaya kesinlikle müsade etmeyeceğiz.”
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı