Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye kaybetti Fransa kazandı

Türkiye'nin yanı sıra İtalya ve Fransa'nın ev sahipliği yapmak üzere aday olduğu 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2016) düzenleyecek ülke İsviçre'de yapılan toplantıda belli oldu.

hurriyet.com.tr
SON GÜNCELLEME

GÜL: 1 OYLA KAÇMIŞ OLMASINA ÜZÜLDÜK

ERZİK: PLATİNİ'NİN YAPTIĞI HATAYDI 

ÖZGENER: BU KADAR YAKIN KAYBETMEK ÜZÜCÜ 

ESCALETTES: UEFA'NIN GÜVENİNİ BOŞA ÇIKARMAYACAĞIZ 

"ONE MINUTES"ÜN İNTİKAMI MI? 

İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılan toplantıda 3 ülkenin sunumlarının yapılmasının ardından oy verme işlemine geçildi. Oy verme işlemi sona erdikten sonra Avrupa futbolunun Fransız patronu Michel Platini, Fransa'nın EURO 2016'ya ev sahipliğini yapacağını açıkladı.

İki aşamalı yapılan oylamanın ilk bölümünde Fransa 43, Türkiye 38, İtalya 23 oy aldı. Fransa'yla birlikte finale kalan Türkiye 13 UEFA üyesinin 6'sının oyunu alarak, 7 oy kazanan Fransa'nın 1 oy gerisinde kaldı ve turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kaybetti.

Böylece 2008 ve 2012 Avrupa Futbol Şampiyonalarına talip olan ama kaybeden Türkiye, 2016'daki turnuvaya ev sahipliği yapabilmek için giriştiği mücadeleden de hüsranla ayrılmış oldu.

Oylamanın sonucunu değerlendiren UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, "Böyle bir sonuç tabii ki UEFA Başkanı için güzel bir sonuç değil. Fransa kazandı, ama iğne iplikle kazanmış oldu. Hayırlı olsun” dedi.

Bir gazetecinin, “Kazanmak için bizim UEFA Başkanı mı çıkarmamız gerek” demesi üzerine Erzik, “Herhalde. Bilmiyorum, yorumu öyle yazıyorsanız öyle”  ifadesini kullandı.

Erzik ayrıca, UEFA Başkanı Platini'nin Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'i üyelerle tek tek tanıştırması, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e aynı şeyi  yapmamasıyla ilgili, “Tabii ki normal değil. Her gelen Cumhurbaşkanına bunu yapması lazım. Orada hata yaptı. Cumhurbaşkanı Sarkozy, fair play'den bahsetti,  fair play kuralları çerçevesinde bunu yapmaması lazımdı” dedi.

PLATİNİ: 13-0 DE OLABİLİRDİ

Kritik oylama sonrasında Platini gazetecilere verdiği demeçte, gülümseyerek, "UEFA'nın ne kadar demokratik bir yapıya sahip olduğu ispatlandı. Eğer UEFA Başkanı bir diktatör olsaydı, sonuç 13-0 olurdu!" dedi.

Fransa, daha önce ev sahipliği yaptığı 1984 Avrupa Şampiyonası ve 1998 Dünya Kupası'nda kupayı müzesine götürmeyi başarmıştı. Fransa ev sahibi olma avantajını iyi kullandığı bu iki turnuva dışında, 1960 Avrupa Şampiyonası ve 1938 Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapmıştı.

   


Bunları da Beğenebilirsiniz