Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye karşıtına Türkler yardım etmiş

  Razi CANİKLİGİL/NEW YORK
  19.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin başkan aday adayları arasında yer alan ve bir tartışmada Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı teröristler” tarafından yönetildiği yanıtını veren Teksas Valisi Rick Perry’nin 1970’li yıllarda Türkiye’de helikopter kazası atlattığı ve Türklerin yardımcı olduğu ortaya çıktı.

  Teksas Eyaleti’nin en büyük Türk derneği TURANT’ın Başkanı ve Başbakanlığa bağlı Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu üyesi Saduman Gürbüz, Perry’nin yakın zamana kadar Türk dostu olarak bilindiğini ve söylediklerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Gürbüz, Perry’nin birkaç yıl önce bir yemekte Türkiye’de başından geçen bir olayı şöyle anlattığını aktardı:

  “Kendisiyle politik bir yemekte tanıştım. (1970’li yıllarda) Sinop’taki Amerikan üssünde teğmen pilot olarak çalıştığını, helikopterinin Ankara civarında arıza yapıp zorunlu iniş yaptıklarını ve olay yerine gelen Türk mühendislerin kendisine yardımcı olduğunu, çok sıcak davrandıklarını anlatmıştı. Artık, Cumhuriyetçilere oy verirken biraz daha dikkat etmek gerekecek.”

  PERRY FOX NEWS'DE BÖYLE KONUŞMUŞTU / WEB TV

  Vali geri adım atmadı

  Türkiye’nin kimilerine göre “İslamcı terörist” niteliğindeki insanlar tarafından yönetildiğini söyleyen, Türk Dışişleri’nin tepkisini çeken Teksas Valisi Rick Perry’nin sözleri, bir gün sonra Washington’da da yoğun şekilde tartışıldı. Türk Amerikan Koalisyonu’nun Beyaz Saray’ın hemen yanındaki yeni ofisinde verilen resepsiyona katılan bazı Amerikalı milletvekilleri de, Perry’nin sözlerini eleştirdi.  Perry,  konuyla ilgili CNN’de Wolf Blitzer’in sorularını yanıtladı. Blitzer’in “Siz gerçekten (Başbakan) Erdoğan ve diğer Türk liderler için terörist mi diyorsunuz” sorusuna yanıt verirken konuyu töre cinayetlerine getirdi. Perry, “Eğer vatandaşlarınıza bu şekilde davranıyorsanız... Namus cinayetlerine izin veriyorsanız” diye konuştu. Ardından ABD’nin Türkiye’ye 4 milyar dolar yardımda bulunulduğunu iddia etti. Blitzer’in, doğru olmayan 4 milyar dolar rakamını sorgulamasına ise sinirlenip, “Namus cinayetlerini mi savunuyorsunuz” diye çıkıştı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı