Türkiye, karaparada OECD’nin ‘ikinci inceleme havuzu’nda

Hürriyet Haber
10.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye, karapara aklama ve terörün finansmanıyla mücadele çalışmaları kapsamında OECD Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından “İkinci İnceleme Havuzu”na dahil edildi.

Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu Faaliyet Raporundaki bilgilere göre, Türkiye’nin OECD’nin karapara ve terörün finansmanıyla mücadele birimi olan FATF nezdindeki değerlendirme süreci devam ediyor. 1994, 1998 ve 2006 yıllarında 3 kez ülke incelemesine tabi tutulan Türkiye, mevzuat değişiklikleri ve altyapı çalışmalarıyla FATF kriterlerine biraz daha uyum sağladı.

22 ‘kısmen uyumlu’ var

3. tur FATF Türkiye değerlendirmesinde, ülkemizin aklama ve terörün finansmanı ile mücadele mevzuatının yanısıra, uygulama ve etkinlik konuları ele alındı ve Türkiye’nin FATF’nin 40 tavsiyesinden 11’inde uyumsuz, 22’sinde kısmen uyumlu, 12’sinde büyük ölçüde uyumlu, 3’ünde uyumlu olduğu sonucuna varıldı. 1 kriterin ise Türkiye’de uygulanamaz olduğu belirtildi. Türkiye, 3. tur değerlendirmenin ardından FATF standartlarına uyum sağlamak için mevzuat ve uygulama alanında önemli ilerlemeler kaydetti ve bu durum 2009’da yayımlanan Türkiye’nin İlerleme Raporuna da yansıdı. Raporun FAFT Genel Kurulunda görüşülmesinin ardından, Türkiye’nin önemli ilerlemeler kaydettiği belirtildi.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı