Dünya Haberleri

  Türkiye, Irak’a girmeye hazır

  Hürriyet Haber
  30.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AKP milletvekili Bağış, Sunday Telegraph gazetesine konuştu: ABD, Türkiye’nin, Washington ile çatışma pahasına olsa da Irak’a girmeye hazır olduğunu anlamalı. Bir saniye bile tereddüt etmez, kimseden izin istemeyiz.

  İNGİLİZ pazar gazetesi The Sunday Telegraph, AKP milletvekili Egemen Bağış ile yaptığı söyleşiyi "Türkiye, ABD’ye meydan okumaya ve Kürt asilerini avlamaya hazır" değerlendirmesiyle aktardı. Bağış gazeteye açıklamasında ABD’nin, Türkiye’nin, Washington ile çatışma pahasına olsa da Irak’a girmeye hazır olduğunu anlaması gerektiğini belirterek "Bir saniye bile tereddüt etmeyiz ve hiç kimseden izin istemeyiz" dedi.

  Bağış "Bunu yapmaya mecbur kalmayacağımızı, müttefiklerimizin bir şeyler yapmaya başlayacağını umuyoruz, ancak eğer yapmazlarsa birçok seçeneklerimiz var" şeklinde konuştu. Müttefiklerin, PKK’nın oluşturduğu "açık ve net" tehdide karşı Türkiye’ye yardımcı olması gereğini vurgulayan Bağış "Eğer bir müttefikiniz size yardımcı olmasa, ya dürüstlüğünü ya da kabiliyetini sorgularsınız" dedi.

  Washington’un Türk hükümetine bir operasyonun kabul edilemez olacağını açık bir biçimde anlattığını belirten gazete ise Türklerin ruh halinin uzlaşmadan pek yana olmadığını öne sürdü.

  GÜL’Ü İLAN EDEBİLİRİZ

  Operasyon kararının alınması halinde bunun yeni hükümet ile "güçlü ordu" arasında potansiyel bir çatışmayı önleyebileceğini öne süren gazete, Bağış’ın bu konudaki görüşlerine de yer verdi. Bağış, "Sanıyorum ki Sayın Gül’ü yeni cumhurbaşkanı ilan edebiliriz. Büyük bir cumhurbaşkanı olacak" dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı