Türkiye ilk kez Lahey’e gidiyor

04 Eylül 2011 - 00:00Son Güncelleme : 04 Eylül 2011 - 09:30

Diplomatlar, Türkiye’nin Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı’na gideceğini açıklamasının ardından bir hukuk savaşı başlatmaya hazırlanıyor.

Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kurulan ekip, bu kapsamda ilk olarak Adalet Divanı’nın geçmişte ele aldığı dosyaları incelemeye başladı. Türkiye, 1945’te Birleşmiş Milletler’in (BM) asli yargı organı olarak oluşturulan Lahey’e şimdiye kadar hiç başvuruda bulunmadı. 1976’da Yunanistan Türkiye’yi şikâyet ederek Ege’deki kıta sahanlığı meselesini Divan’a tek taraflı olarak taşımaya çalıştı. Ancak Türkiye’nin karşı çıkması sonrası, Divan yetkisizlik kararı verdi. Böylece Türkiye, Lahey’de daha önce bir davanın konusu da olmadı. Bir dosyanın Adalet Divanı’na taşınması için birkaç yol var. Ya devletler kendi aralarında anlaşarak gidiyorlar ya da dosyalar Genel Kurul ve Güvenlik Konseyi gibi BM organları kararlarıyla yargıçların önüne gidiyor. Türk diplomatlar da Gazze meselesini Lahey’e İsrail ile anlaşarak götüremeyeceği ya da Güvenlik Konseyi’nde ABD gibi veto yetkisi olan İsrail müttefiği ülkeleri aşamayacağı için Genel Kurul formülü üzerinde duruyor. Burada da konuya en yakın emsal olarak, İsrail’in Batı Şeria ile arasına ördüğü güvenlik duvarı nedeniyle 2003’te BM Genel Kurulu’na yapılan oylamayı alıyor.                

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 2 Yorum }
  • Enis Rahvancı 4.9.2011 08:59:56
    Genel Kurulda zaten Türkiyenin taleplerinin aksine İsrail müdahelesinin ve ambargosunun meşruiyeti kabul edilmiş.Türkiye Lahey'e ne götürecek ki?Terörist örgüt olduğu uluslararası kabul görmüş Hamas'a rahatça silah gönderilsin diye İsrail ambargosunun kaldırılması mı?İnsani yardım içinde Kızılay var
  • Expert Türk 4.9.2011 08:37:04
    tükiye gitse ne olur adamlar türkiyeyimi kayiracak.israilin yerine türkiye ates etmis olsaydi türkiye tazminat ödemeye ve özür etmeye zorlanirdi.bm islam türk düsmanligi var .
 
HaberlerHakan Şükürsevkbüyük şokÇağatay KılıçYunanistandarbeciASKER