Türkiye ilk çeyrekte yüzde 3.2 büyüdü, yumuşak inişle ‘denge’ sağlandı

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2012 - 02:22

Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde yüzde 3.2 büyüdü. 10 çeyrektir kesintisiz büyüyen ekonomide, yavaşlayan iç talep ile artan dış talep dengeyi sağladı ve yumuşak inişi devam ettirmiş oldu. Yıl sonunda yüzde 4 olan büyüme beklentisini güçlendi.

SON 10 çeyrektir kesintisiz büyüyen Türkiye ekonomisi, 2012 yılının ilk çeyreğinde yüzde 3.2 büyüdü. Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte, artan dış talebin de etkisiyle yüzde 2.8 olan büyüme beklentilerini aştı. Geçen yılın aynı döneminde yüzde 11.9, bir önceki çeyrekte de yüzde 5.2 büyüyen ekonomide ‘yumuşak iniş’ de devam ediyor. Yavaşlayan iç talep ekonominin dengelenme sürecinde olduğunu gösterirken, Orta Vadeli Program’a göre yıl sonunda yüzde 4 olan büyüme beklentisini de güçlendirdi.

3 aylık GSYH 329 milyar

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı verilere göre, üretim yöntemiyle hesaplanan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) tahmininde, 2012 ilk üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla GSYH, yüzde 14.2’lik artışla 329 milyar 20 milyon lira oldu. Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi yüzde 3.2 büyümeyle 27 milyar 89 milyon lira olarak belirlendi. Öte yandan, takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2.3’lük artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri de bir önceki döneme göre yüzde 0.2 arttı.

En fazla enerji büyüdü

Türkiye ekonomisinde 2012 yılının ilk çeyreğinde sabit fiyatlarla en fazla büyüyen sektör, elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi-dağıtımını kapsayan enerji oldu. Enerji sektörü yılın ilk çeyreğinde 8.4 büyüdü. Sektörün cari fiyatlarla büyüklüğü, 519 milyon 152 bin liraya ulaştı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 10.8 büyüyen madencilik ve taş ocakçılığı sektörü, bu yılın aynı döneminde tek küçülen sektör oldu. Söz konusu sektörde 0.6 oranında küçülme yaşandı. En fazla büyüyen sektörlerin başında enerjinin yanı sıra yüzde 7 ile gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri, yüzde 6.1 ile ev içi personel çalıştıran hane halkları ile yüzde 4.8 ile balıkçılık geldi.

İhracatın katkısı

Yılın ilk çeyreğinde iç talep ve net dış talep arasındaki dengeleme süreci de devam etti. İç talep ivme kaybederken, dış talep ivme kazanıyor. Yurtiçi talep geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.9 artarken, net dış talep de büyümeye yüzde 4.5 puan katkı sağladı. İç talebin ve ithalatın ivme kaybetmesi, dış talep ve ihracatın da güçlü kalması durumunda dış ticaret açığında düzelme bekleniyor.

Sağlıklı yapıya gidiliyor

MALİYE Bakanı Mehmet Şimşek, yüzde 3.2’lik  büyüme rakamının, bu küresel şartlarda iyi bir rakam olduğunu belirterek, “Net ihracattan kaynaklanan bir büyüme söz konusu” dedi. Bu verilerin öngörülen veriler olduğunu anlatan Bakan Şimşek, büyümede çok daha sağlıklı bir yapıya doğru gidildiğini söyledi.

Daha güçlü büyüyecek

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “2012 yılının ilk çeyreğinde hem bizim aldığımız tedbirler hem de dünyadaki ekonomik çalkantılar nedeniyle büyüme hızında görülen yavaşlama, yılın ikinci yarısından itibaren yerini daha güçlü bir büyümeye  bırakacak” dedi. Bakan Ergün, ekonominin öngörüleri doğrultusunda büyüdüğüne işaret ederek, “Bu yıl ekonomide daha mütevazı bir büyümeyi tercih etmiştik. Çünkü hızlı büyüme çeşitli riskler getirmekteydi” diye konuştu.

İç ve dış talep dengeleniyor

BAŞBAKAN Yardımcısı Ali Babacan, verilerin, ekonominin 2012-2014 dönemi Orta Vadeli Program’da öngörülen büyüme ve cari işlemler dengesi öngörüleri ile uyumlu seyrettiğine işaret ettiğini belirtti. Bu yılın ilk çeyreğinde iç talep ve net dış talep arasındaki dengeleme sürecinin belirginleşerek devam ettiğinin görüldüğünü ifade eden Babacan, yurtiçi nihai talebin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0.9 oranında artarken, net dış talebin 2012 yılı birinci çeyreğinde büyümeye yüzde 4.5 puan katkı sağladığını kaydetti.

İhracatın katkısı görülmeye başlandı
      
EKONOMİ Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatın büyüme üzerindeki pozitif etkisini çok net bir şekilde görmeye başladıklarını belirterek, “Net ihracatın Türkiye büyümesine katkısı yaklaşık 4.5 puan olmuştur. İhracat artışının büyümeye net katkısının ikinci çeyrekte de pozitif olduğunu göreceğiz” dedi. Çağlayan, “Türkiye ekonomisinin büyümesinde ihracat lokomotif görevini üstlenmiştir. Çünkü, ihracatımız son 28 aydır sürekli yükseliyor. Dünya küçülürken, Türk ihracatının yüzde 10’dan fazla büyümesi önemlidir” diye konuştu.

İSO: Dünyanın durumuna göre bu büyüme başarılı

İSTANBUL Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, “Dünya ve özellikle de Avrupa ekonomisinin içinde bulunduğu durumu göz önüne aldığımızda, bu büyümenin, Türkiye ekonomisi adına, önemli ve başarılı bir sonuç olduğu ortadadır” dedi. Küçük şöyle konuştu: “2012’nin ilk çeyreğinde imalat sanayi üretimi yüzde 1.8 artarken, sektörün katma değerindeki artış yüzde 2.7’dir. Bu durum, büyümenin beklenenin üzerinde gelmesinde, sanayicimizin, verimliliğini artırmasının etkili olduğunu göstermektedir. Dikkat çekici bir diğer veri de, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 11.8 olan cari açığın GSYİH’ya oranının, bu yılın aynı döneminde yüzde 8.9’a gerilemesidir.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı