Gündem Haberleri

  Türkiye Ilısu barajında ısrarlı

  Hürriyet Haber
  14.11.2001 - 11:07 | Son Güncelleme:

  Ilısu barajının inşaatını üstlenecek İngiliz şirket Balfour Beatty`nin projeden çekilme kararı Türkiye tarafından 'şirketin ticari tercihi' olarak değerlendirildi ve projede kararlı olduğu vurgulandı.

  Ilısu Barajı projesini gerçekleştirecek uluslararası konsorsiyuma 250 milyon sterlinlik

  İNGİLİZ BASINI: BARAJIN GELECEĞİ TEHLİKEDE
  Güneydoğu Anadolu projesi çerçevesindeDicle nehri üzerinde inşa edilmesi planlanan Ilısu Barajı`na bir konsorsiyum dahilinde destek vermeye hazırlanan iki firmanın projeden çekilmesi Ilısu karşıtı İngiliz gazeteleri tarafından sevinçle karşılandı.

  The İndependent gazetesi, konsorsiyumun İngiliz üyesi Balfour Beatty`in yaptığı açıklamanın, 'tartışmalı olduğunu' öne sürdüğü Ilısu Barajı projesinin geleceğini tehlikeye soktuğunu savundu. Gazete, Balfour`un İngiltere Başbakanı Tony Blair`in kendilerine hiçbir baskı yapmadığına, kararı tamamen kendi içlerinde aldıklarına dair açıklamasına da dikkat çekti.

  The Guardian gazetesi de, yalnızca İngiltere`nin değil Avrupa`nın en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Balfour`un çekilmesinin proje açısından öldürücü bir darbe sayılabileceğini iddia etti.

  Financial Times da, şirketlerin çekilme kararından sonra Ilısu projesinin çökme noktasına geldiğini ileri sürdü. Gazete, bir Türk yetkilinin, "Öyle ya da böyle projeyi gerçekleştireceğiz. Bizim enerji kaynaklarımızı daha çok hidro enerjiye yönlendirme ihtiyacımız var" dediğine dikkat çekti.
  yatırımla katılmayı planlarken, dün ani bir kararla bundan vazgeçtiğini açıklayan İngiliz inşaat şirketi Balfour Beatty`nin bu kararı, "şirketin ticari bir tercihi olarak" değerlendirildi.

  Türkiye`nin Londra Büyükelçiliği`nce yapılan açıklamada, Balfour Beetty`nin bir özel sektör kuruluşu olarak tamamen kendi tercih ve görüşleri çerçevesinde karar aldığı belirtildi.

  Açıklamada, Türkiye`nin Ilısu Barajı`nın da bir parçası olduğu Güneydoğu Anadolu Projesi`nin (GAP) gerçekleştirilmesi ve hayata geçirilmesine büyük  önem verdiğine işaret edildi. 

  GAP`ın ekonomik ve sosyal getirilerinin yanı sıra enerji açısından büyük bir öneme haiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu yararların büyük bölümünün görülmeye başlandığı ve projenin bu yönleriyle halktanda büyük destek aldığı vurgulandı.

  Açıklamada, Ilısu Barajı gibi önemli parçalarıyla, GAP`ın Türkiye`nin azgelişmiş bölgelerine refah getirmeyi ve burada yaşayan vatandaşların yaşam standartlarını yükseltmeyi hedeflediğini de belirtti.

  Yabancı basın kuruluşlarına da gönderilen açıklamada, Ilısu Barajı`nın hidroelektrik enerji üretmek üzere planlandığını, böylece Türkiye`nin enerji ihtiyacını da büyük ölçüde gidermeye yönelik olduğunu kaydetti.

  Açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti vatandaşlarının yaşam standartlarını yükseltecek bu bölgesel entegre gelişme projesini yürütmeye kararlıdır" denildi.

  Ilısu projesini gerçekleştirecek konsorsiyumun en büyük şirketi olan Balfour Beatty, çekilme gerekçesini 'sosyal ve çevresel' nedenlere dayandırmış ve yapılan açıklamada "Hasankeyf'i sular altında bırakacak Ilısu barajının yapımında karşılaşılan sosyal ve çevresel sorunlar için önerilen çözümlerin yeterli olmadığı" belirtilmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı