Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Türkiye ile diyalogda süreç değil, sonuç önemli'

  Hürriyet Haber
  30 Ekim 2008 - 16:34Son Güncelleme : 30 Ekim 2008 - 16:33

  Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbantyan, “Ermenistan için Türkiye ile diyalogda süreç değil, sonuç önemli” dedi.

  Nalbantyan, Erivan'da düzenlediği basın toplantısında, "Türkiye ile diyalog sürecine katılımlarının diyalog kurmuş olmak için yapılmadığını" söyleyerek, “Bizim amacımız diplomatik ilişkilerin kurulması ve sınırların açılmasının ön koşulsuz olarak gerçekleştirilmesidir” diye konuştu.

  Merkezi Erivan'da bulunan Mediamax ajansının haberine göre, Türkiye ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile Eylül ayında New York'da yapılan üçlü görüşmede işgal altındaki Yukarı Karabağ konusunun da ele alındığı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Nalbantyan, “Görüşme sadece 15 dakika sürdü ve Türkiye'nin Kafkasya İstikrar ve İşbirliği Platformu girişimini ele aldık” dedi.

  Nalbantyan, yeni bir üçlü görüşmenin Aralık 2008'de yapılacağı yönünde basında çıkan haberlere de değinerek, kendilerine henüz böyle bir öneri gelmediğini kaydetti.

  ALİYEV-SARKİSYAN GÖRÜŞMESİ

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan arasında Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in ev sahipliğinde 2 Kasım'da Moskova'da yapılması öngörülen görüşmeye de değinen Nalbantyan, bu görüşmenin Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözüm sürecine ivme kazandırmasını beklediklerini söyledi.

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey İvanov ile yarın Moskova'da bir araya geleceklerini belirten Nalbatyan, görüşmede Cumhurbaşkanlarının görüşmesine ilişkin ön hazırlıkların ele alınacağını ifade etti.

  Nalbantyan, ayrıca 1 Kasım'da yine Moskova'da Memmedyarov ile birlikte sorunun çözümünde arabuluculuk üstlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eşbaşkanlarıyla görüşeceklerini kaydetti.

  Edvard Nalbantyan, Yukarı Karabağ sorununun çözümünü amaçlayan müzakerelerin AGİT Minsk Grubu çatısı altında ve Madrid ilkeleri doğrultusunda sürdürüldüğünü söyledi.

  Muhalefetin, Ermenistan'ın dış politikada değişiklik yaparak, Rusya'dan uzaklaştığı ve Batı'ya yaklaştığı yönündeki eleştirilerini de yanıtlayan Nalbantyan, Rusya ile stratejik ilişkilerinin değişmediğini belirterek, “Rusya ile ilişkilerimizde bir değişiklik varsa bu sadece ilişkilerin daha da genişlemesi ve derinleşmesidir” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı