Dünya Haberleri

  Türkiye ile diyalog Yunanistan'ı böldü

  Hürriyet Haber
  20.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ile Yunanistan arasında 26-27 Temmuz‘da Ankara’da başlayacak yeni diyaloğ süreci yine Yunanistan'ı ikiye böldü.

  Yunan Dışişleri Bakanlığında bir grup ve muhalefet partileri diyaloğa karşı çıkarken, Dışişleri Bakanı Yorgos Papandreu, dün yine Türkiye ile diyaloğu ısrarla savundu.

  ‘Neden Türkiye’yle diyaloğdan korkuyoruz, anlamıyorum' diyen Papandreu, Türkiye'yle başlayacak diyaloğun olumlu gelişeceğine inandığını söyledi. Eleftorotopia gazetesine bir demeç veren Papandreu, Türkiye ile Yunanistan arasında başlayacak diyalog sürecinde, hem terör hem de kayalıklar sorunlarında Yunanistan‘ın baskı altında kalacağı yolundaki eleştirileri yanıtladı.

  ABD’nin terörle mücadele konusunda Yunanistan'a baskı yaptığı yolundaki yorumları da reddeden Papandreu şunları söyledi: ‘Ben Amerika’nın baskı yaptığını kabul etmiyorum. Bazı ülkeler haklı olarak bu konuda çok hassas davranıyorlar çünkü onlar da bizim gibi terörün kurbanı durumdalar. Terör sorununun çözümünü Yunan kamuoyu da istiyor. Bu konuda neden bu kadar büyük gürültü kopuyor anlamıyorum. Bence önyargılı davranıyoruz. Sanki suçluymuşuz izlenimi yaratıyoruz. Neden terör sorununu tartışmayalım? Terör birçok ülkenin olduğu gibi bizim de sorunumuz.'

  Papandreu'nun demecinde özenle Türkiye'yle Yunanistan'ın PKK'ya bakışıyla ilgili yorum yapmaktan kaçınması dikkat çekti. Papandreu, bu konudaki bir soruyu yanıtlarken ABD'nin Kürtler konusunu açmadığını savunmakta yetindi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı