« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye ile Çin arasında mekik dokuyor

Wushuda, yıldızlar kategorisinde “Avrupa Şampiyonu” unvanı bulunan 14 yaşındaki milli sporcu Elif Akyüz, kendisini geliştirmek için Türkiye ile Çin arasında adeta mekik dokuyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Genç sporcu, aktif spor yaşamına başladığı 2009 yılından bu yana gidip geldiği Çin'de yaptığı antrenmanların karşılığını, Ankara'da yapılacak dünya şampiyonasında altın madalya kazanarak almak istiyor.

Ankara Spor Salonu'nda, 9-15 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 11. Dünya Wushu Şampiyonası için Çin'den Türkiye'ye gelen Elif Akyüz, şampiyonada büyükler kategorisinde yarışacağını söyledi.

Son bir aydır Çinli antrenörlerle çalışma yaptığını belirten Akyüz, “Kendimi geliştirdim. Sonra Türkiye'ye geldim ve aynı hocalarımla burada çalışmaya devam ettim. Antrenörlerim, şuan çok iyi durumda olduğumu söylüyorlar” dedi.

“Türkiye'de olsaydım kendimi bu kadar geliştiremezdim” diyen milli sporcu Akyüz, şunları söyledi:
“Artık Çin'e yerleşeceğim. Çünkü, wushu Çinlilerin sporu. Bu sporu ülkesinde öğrenmek daha güzel. Bu konuda ailem de bana büyük destek veriyor. Türkiye'de antrenör bulmak çok zor. Kendimi her kategoride geliştirmek istiyorum. Wushu, 2013 yılında olimpik branşlar arasına girecek. Ben de 2016'daki Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya almak istiyorum. Hafta sonu Ankara'da başlayacak şampiyonada ise kılıç, mızrak ve boş el kategorilerinde mücadele edeceğim. Burada da mızrak dalında dünya şampiyonluğunu hedefliyorum.”

Wushunun Türkiye'deki geçmişinin çok eski olmadığını, farklı bir spor dalı olduğunu, ancak bu branşta başarılı olmak adına her türlü zorluğa göğüs germeye çalıştığını dile getiren Elif Akyüz, Çin'de yaşamanın zorluklarını hissettiğini, buna da wushuya olan büyük tutkusu nedeniyle katlandığını da sözlerine ekledi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz