"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Türkiye için Merkel’e asıldı, 3 Ekim ona veda hediyesi oldu

DAIMLERCHRYSLER Kuzeydoğu Asya’dan sorumlu Başkan Yardımcılığına atanan Mercedes-Benz Türk Başkanı ve CEO’su Till Becker, gerek şirketin veda yemeğinde, gerekse Almanya’nın ‘Federal Nişanı’nı alırken aynı sözü tekrarladı: ‘3 Ekim’de Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelere başlaması, benim için en büyük ‘veda hediyesi’ oldu.’

Becker’in bu sözlerini dinlerken, Türk özel sektörünün AB yolunda yaptığı lobi çalışmalarına verdiği destek ve katkıları gözümün önünden film şeridi gibi geçti.

Becker, Türkiye’de bulunduğu 6 yıla yakın süre içinde başta Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Yabancı Sermaye Derneği (YASED) olmak üzere iş dünyası örgütlerinin en faal üyelerinden biri olarak öne çıktı.

Becker, YASED’de sürekli, ‘Türkiye’ye daha fazla yabancı sermaye nasıl çekilebilir?’ sorusuna yanıt olacak çalışmalara öncülük etti. ‘Biz Türkler’ diye söze girip, yabancı sermayenin önündeki engellerin kaldırılması yönünde çözümler üretmeye çalıştı.

TÜSİAD’ın AB ülkelerine yönelik ‘lobi turları’nın özellikle Almanya ayağının başrol oyuncuları arasında genelde Becker yer aldı. Becker’in Türkiye’nin AB yolculuğunda yaptığı girişimlerin benim açımdan en ilgi çekenlerinden biri, Alman Hıristiyan Demokrat Partisi (CDU) Başkanı yeni Başbakan adayı Angela Merkel nezdindeki girişimi oldu.

Till Becker, Merkel’in 15 Şubat 2005’te gerçekleşen Türkiye ziyaretinden bir gün önce Berlin’e uçtu. 15 Şubat’taki Berlin-Ankara uçağıyla, yani Merkel’i Türkiye’ye getiren uçakla döndü. Hedeflediği gibi Merkel’e yakın oturan Becker, yolculuk boyunca Türkiye’yi anlattı:

‘DaimlerChrysler AG, Türkiye’ye 500 milyon Euro’yu aşan yatırım yaptı. Bize göre Türkiye, Avrupa’ya aittir. ‘İmtiyazlı ortaklık’ açıklamanıza üzüldüm. Türkiye’nin AB’ye üye olmasıyla Türkler’in Avrupa ülkelerine göç başlatacağına inanmıyorum. Türkiye ekonomisi yükseliyor, orta vadede Avrupa ekonomilerinden hızlı büyür. Şirketimizde Türkleri Avrupa’da çalışmaya razı etmenin zorluğunu görüyorum. Avrupa’daki yöneticileri Türkiye’ye çekmek daha kolay. Türkiye’nin AB üyeliği, Batı’da Avrupa, Doğu’da müslüman ülkeler gibi bir bloklaşmanın da önüne geçer.’

Ocak 2000’de İstanbul’a ilk geldiğinde ‘Allahım burada ne işim var’ diye yakınan Becker, 2001 krizinin ağır koşullarını yaşamasına rağmen, 5 yıl 10 ayda ‘Türkiye aşığı’ olup çıktı.

Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolfgang Diez, Becker’e veda konuşmasında onun bu yönünün altını çizdi: ‘Türkiye-Almanya ve Türkiye-AB arasında tam bir elçi gibi çalıştı...’

Till Becker
, DaimlerChrysler’de Başkan Yardımcılığına yükselip, Çin’e gitmekle birlikte ‘Türk dostu’ olarak yeni ufuklara yelken açtı...

O bundan böyle DaimlerChrysler’i Çin başta olmak üzere Kuzey Doğu Asya’da büyütmek için çaba harcasa da, Türkiye’yi kolay kolay unutmayacak... Biz, ‘DaimlerChrysler’in zirvesinde bir dostumuz var’ diyeceğiz, stratejik yatırım kararları alınırken, Türkiye’ye desteğini verecek.

1 milyar Euro ciroyla devrettiği Mercedes-Benz Türk büyüdükçe, bundan Türkiye de kazanacak...

Teşekkürler Dr. Becker...

Ramazan paketi tartışması

GEÇEN gün ‘Ramazan paketi geçen yıldan ucuzmuş’ diye yazdım... Yazıdaki bilgiler Migros Genel Müdürü Aziz Bulgu’ya aitti... Bulgu, ‘Enflasyon yüzde 7-8 düzeyinde seyrediyor. Migros’ta ise yüzde 3.5-4 düzeyinde’ demiş ve şu örneği vermişti: ‘Fiyat artış hızında yavaşlamanın yanısıra bazı malların fiyatında düşüş de var. Örneğin bizim ramazan paketlerimizin fiyatı geçen yıldan 1-2 YTL daha ucuz.’

Bulgu
’nun bu sözleri üzerine Migros’a gidip, ramazan paketlerinin fiyatına bakmış, ‘ekonomik paket’in fiyatının 13.90 YTL olduğunu görmüştüm.

Yazım çıktıktan sonra bir okurum, o paketlerden alıp çevresindeki yoksullara dağıtmayı düşünmüş. Bu amaçla soluğu Migros’ta almış... Ancak, benim yazdığım fiyata, 13.90 YTL’ye ‘ekonomik ramazan paketi’ görememiş. Görevlilere ısrarla benim yazıdan söz edip sorunca, ‘13.90 YTL promosyon fiyatıydı, değişti’ yanıtı almış.

Okurum sonuçta tartışıp, Migros’tan çıkmış... Migros yönetiminin bilgisine...
X