Türkiye Hollandalı turisti yakın markaja alıyor

Eren Güler / hurriyet.com.tr
12.01.2012 - 00:41 | Son Güncelleme: 12.01.2012 - 11:20

Türkiye, turizmde en büyük dördüncü pazarı olan Hollanda'yı yakın markaja alıyor. Geçen yıl yüzde 15'lik bir artışın yaşandığı Hollanda pazarının büyümesini bu yıl da sürdürmesi bekleniyor.

Hollanda'nın Utrecht kentinde bu yıl 41'incisi düzenlenen turizm fuarına Türkiye 1.000 metrekarelik oldukça büyük bir standla katılıyor.

Türkiye'den toplam 40 kuruluşun katıldığı fuarda, Kuşadası, Kemer ve Bodrum da kendi standlarını açtı. Fuarı 6 gün boyunca 150 binden fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

PAZAR YÜKSELMEYE BAŞLADI, YAKIN MARKAJA ALDIK

Türkiye Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, 2007 ile 2010 arasında düşüşe geçen Hollanda pazarının geçtiğimiz yıl itibari ile tekrar yükselmeye başladığını söyledi.

Hollanda'dan Türkiye'ye tatile gelenlerin sayısında yüzde 15'lik bir artış yaşandığını ve turist sayısının 1 milyon 200 bine yükseldiğini söyleyen Taşbaşı, "Geçen sene oransal olarak en büyük turist artışını Hollanda'dan sağladık. Artışın bu sene de devam edeceğini düşünüyoruz. Avrupa'da krizin olmadığı nadir yerlerden birisi Hollanda" dedi.

/images/100/0x0/55eb0d7af018fbb8f8a7f269Bu sene Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400'üncü yılı olduğunu belirten Taşbaşı, yıl boyunca Hollanda'da özel etkinlikler ve aktiviteler düzenleyeceklerini belirterek, "Turist sayısını artırmak için Tanıtım Genel Müdürlüğü olarak çok sıkı markaj yapıyoruz" diye konuştu.

EGE'DE SAĞLIK TURİZMİNE AĞIRLIK

Bu yıldan başlamak üzere özellikle Ege Bölgesi'ni öne çıkarmaya çalışacaklarını anlatan Taşbaşı, bu kapsamda İzmir başta olmak üzere sağlık turizmine çok önem verdiklerini belirtti. Hollanda'da sağlık turizmi yapanların yüzde 25'inin ilk tercihinin Türkiye olduğunu kaydeden Taşbaşı, bu rakamı daha da yukarı çıkarmak istediklerini belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Zeki Can da Türkiye'nin deniz kum güneş konseptini çeşitlendirmesi gerektiğini ve sağlık turizminin giderek yaşlanan Avrupa pazarı için çok önemli olduğunu ifade etti.

Bu alanda faaliyet gösteren tesislerin sayısının artması gerektiğini kaydeden Can, ayrıca bazı tesislere sağlık turizmi fonksiyonlarının eklenebileceğini kaydetti.

DAVALAR PLANLARI ENGELLİYOR

Ege Bölgesi'nde turizm merkezi ilan edilen yerlerdeki Hazine arazileri olduğunu ve bunları yatırımcılara tahsis etmek istediklerini anlatan Can, "Ama planlara dava açılıyor, bu nedenle de hayata geçirilemiyor. Planlar yapılıp tam askıya gidiyor, fakat yargıdan iptal ya da yürütmeyi durdurma kararı geliyor. Mesela İzmir İnciraltı'nda 15 bin yataklık plan yıllardır bekliyor. Biz İzmir'de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Bu bölgenin potansiyeli çok yüksek olmasına karşın turizmden aldığı pay çok düşük kaldı" dedi.

İLK KEZ BİRLİKTE KATILIYORLAR

Yatırım İşletmeler Genel Müdürlüğü olarak bu yıl ilk kez Türkiye Tanıtma Genel Müdürlüğü ile birlikte fuara katıldıklarına dikkat çeken Can, "bundan sonra da beraber hareket edeceğiz. Dünyadaki talebe bakıp Türkiye'deki turizm yatırımlarını doğru bir şekilde yönlendirmeye çalışacağız" dedi.

Taşbaşı da konuyla ilgili olarak "bu fuarda bir ilke imza atıyoruz. Bundan sonra fuarlara birlikte katılacağız. Dünyadaki talebe bakıp, ona göre bir strateji yürüteceğiz ve bunu bişr politika haline getireceğiz. Talep, ne yöne doğru gidiyorsa, ona göre biz de kendimizi o noktaya doğru kanalize edeceğiz" dedi.

https://twitter.com/erenguler

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı