Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye hepimizin

  Hürriyet Haber
  07 Nisan 1998 - 00:00Son Güncelleme : 07 Nisan 1998 - 00:01

  Liderler, Kurban Bayramı mesajlarında rejimi tehdit eden fırsatçılara dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Demirel, ‘‘Bir tane Türkiye var. Bu Türkiye de hepimizin’’ dedi. Genelkurmay Başkanı Karadayı da, ‘‘Milletimizin hizmetinde olmanın gururu içindeyiz’’ diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel Kurban Bayramı mesajında, isim vermeden hükümete ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) tavsiyelerde bulundu. Demirel, devletin kurumlarının yetkilerinin ve yerlerinin belli olduğunu vurguladı. Demirel, hükümete ‘Demokrasiyi daha iyi işletecek reformları bir an önce gerçekleştirmeliyiz’’ diye seslendi. Enflasyonun bir an önce indirilmesini isteyen Demirel, ‘‘Enflasyon, bu ülkenin kaderi olmaktan çıkarılmalı ve mutlaka yüzde 10'ların altına indirilmelidir’’ dedi. Türkiye'nin kurumlar devleti olduğunu vurgulayan Demirel'in TSK'ya dönük sözleri de şöyle oldu:

  ‘‘Devleti meydana getiren bütün kurumların yerleri, yetkileri, sorumlulukları ve birbirleriyle olan münasebetlerinin çerçevesi Anayasa ile belirlenmiştir. Her kurum Anayasa'da belirtilen görevlerini yapacak ve devlet işleyişindeki ahenk bu şekilde sağlanacaktır. Halkımız, demokratik laik cumhuriyete her zaman sahip çıkmıştır ve sonsuza kadar da sahip çıkacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri'ni güncel siyasi tartışmalara çekecek tutum ve davranışlardan herkesin kaçınması gerekir. Ordu, milletin ordusudur, demokrasinin ordusudur. Dünyanın en güçlü ordularından biridir ve milletimizin onurudur.’’

  ‘‘Bir tane Türkiye vardır ve bu Türkiye hepimizindir’’ diyen Demirel, irtica tartışmalarına da atıfta bulunurken, Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde ‘milli hakimiyet ve laiklik’ fikrinin olduğunu anımsattı.

  TBMM Başkanı Hikmet Çetin de mesajında birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı TSK personelinin bayramını kutladı ve şu mesajı verdi:

  KARADAYI: GURUR İÇİNDEYİZ

  ‘‘Kendisine tevdi edilen görevleri, tarihin her döneminde üstün vazife şuuru ve yüce bir heyecan ile milletine ve ebedi Başkomutan Atatürk'e layık olacak bir şekilde yerine getirmeyi ilke edinen, aziz Türk milleti ve Türk yurdunu her türlü iç ve dış tehdide karşı korumaya and içmiş bulunan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri, bugün de Türk milletinin hizmetinde olmanın gurur ve heyecanı içinde bulunmaktadır.’’


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı