Türkiye hem yoksul hem de pahalı

Hürriyet Haber
01 Ağustos 2006 - 11:59Son Güncelleme : 01 Ağustos 2006 - 14:17

Türkiye, kişi başına gelir bakımından Avrupa'nın en yoksul ülkesi konumunda bulunuyor. Buna karşın Türk halkı, yurtiçinde aldığı mal ve hizmetlere Avrupalılar'dan daha pahalı fiyat ödüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eurostat ve OECD işbirliğiyle yapılan Satınalma Gücü Paritesi çalışmaları çerçevesindeki Avrupa Karşılaştırma Programına katılan 31 ülke için hizmetler grubuna ait karşılaştırmalı fiyat düzeylerini açıkladı. Program kapsamında karşılaştırma 25 Avrupa Birliği Ülkesi, 3 Aday Ülke (Türkiye, Bulgaristan ve Romanya) ve 3 EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) Ülkesi (İsviçre, İzlanda ve Norveç) arasında yapılıyor.

Buna göre 2005 yılında 25 AB ülkesinde ortalama 100 olan kişi başına düşen gelir Türkiye'de 31'de kaldı. Türkiye bu gelir düzeyiyle söz konusu 31 ülke arasında en son sırada yer aldı.

Buna karşılık Türkiye hem tüketim malları hem de hizmet fiyatlarında bir çok Avrupa ülkesinin üzerinde yer aldı. AB'de ortalama 100 olan hizmet fiyatları düzeyi Türkiye'de 48, tüketim malı fiyatları ise 83 olarak hesaplandı. Türkiye hizmet fiyatlarında 25'inci sırada yer aldı. Kişi başına gelirde Türkiye'den daha yüksek düzeyde bulunan Bulgaristan, Avrupa'nın hizmet fiyatları en düşük ülkesi olurken, Romanya, Letonya, Litvanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti Türkiye'den daha düşük hizmet fiyatlarına sahip ülkeler oldular. Avrupa'nın hizmet fiyatları en yüksek ülkesi ise 158 endeks değeriyle İzlanda oldu

Türkiye tüketim malı fiyatlarında ise AB ortalamasına önemli ölçüde yaklaştı. AB'de ortalama 100 olan tüketim malı fiyatları Türkiye'de ise yüzde 83 olarak belirlendi. Buna göre AB ortalamasının yüzde 31'i kadar bir gelire sahip bulunan Türk vatandaşları, tüketim mallarına ise AB'lilerin yüzde 83'ü kadar bir fiyat ödüyorlar. Türkiye düzeyle 31 ülke arasında 22'nci oldu. Bulgaristan tüketim malları fiyatlarında da Avrupa'nın en düşük fiyat düzeyine sahip ülkesi olurken, en yüksek fiyat düzeyinin ise 152 endeks değeriyle İzlanda'da bulunduğu belirlendi.

Bulgaristan'ın yanı sıra Romanya, Letonya, PHolonya, Litvanya, Slovakya, Estonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde tüketim malları fiyat düzeyi Türkiye'nin altında kaldı.

Tüketim malları ve hizmet fiyatları birlikte değerlendirilerek yapılan karşılaştırmada da Türkiye 66 olan fiyat düzeyiyle 31 ülke arasında yine 22'nci sırada yer aldı. Ortalama fiyat düzeyinde de en düşük Bulgaristan En yüksek ise İzlanda olarak belirlendi. Yine Romanya, Letonya, Polonya, Litvanya, Slovakya, Estonya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti Türkiye'nin altında kaldı.

HABERLEŞME FİYATLARI AB'DEN PAHALI

Söz konusu çalışma kapsamında bazı hizmet türlerine ilişkin fiyat karşılaştırmaları da yapıldı. Buna göre AB'de ortalama 100 olan haberleşme fiyatları Türkiye'de 101'e yükseldi. Haberleşmede AB ortalamasını geçen Türkiye'deki enerji fiyatları ise 71 endeks değeriyle 23'üncü sırada yer aldı. Türkiye ulaştırma fiyatlarında ise 60 endeks değeriyle 24'üncü, eğlence ve kültürde 49 endeks değeriyle 25'inci sırada yer aldı. Otel fiyatlarında ise Türkiye 71 endeks değeriyle 20'nci sırada yer aldı.

Avrupa'nın enerjide en pahalı ülkesi 155 endeks değeriyle Danımarka, en ucuz ülkesi ise Malta oldu. Ulaştırma fiyatlarında en pahalı ülke İzlanda, en ucuz ülke Bulgaristan, Haberleşme fiyatlarında en pahalı ülke İsviçre, en ucuz ülke Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Eğlence ve kültürde en pahalı Avrupa ülkesi Norveç, En ucuz ülke ise Bulgaristan oldu. Otel ve lokanta fiyatlarında da en yüksek fiyatın İzlanda'da en düşük fiyatın da Bulgaristan'da uygulandığı belirlendi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı