Dünya Haberleri

  ’Türkiye hazırsa biz hazırız’

  Hürriyet Haber
  03.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  "Kürt halklarının hakları gasp edilirse kendimizi savunuruz" diyen Barzani, Türkiye’nin iç işlerine müdahale etmesine izin vermeyeceklerinin de altını çizdi. "Benim politikam ilk günden beri değişmedi. Her zaman Kürt halkının haklarını savunacağımı söyledim ve bunun için elimdeki tek silahın da anayasa olduğunu belirttim" diyen Barzani, Amerikan Ordusu’nun Irak’tan çekilmesi ve Kuzey Irak kaynaklı PKK terörü konusunda da Newsweek’e şunları söyledi:

  Bölgedeki PKK abartılıyor

  "ABD’nin çekilme sürecinde yoğunlaşmamız gereken şey, Irak’ın problemleri olmalıdır. Önemli olan buradaki birliklerin sayısı değil, ABD’nin izleyeceği politik irade. ABD burayı çökmüş ve karmaşık bir biçimde mi bırakacak, yoksa her şeyi yoluna koyup mu gidecek? Türkiye’yle de ilişkilerimiz gelişiyor ve bundan çok memnunuz. Bu yakınlaşmayı sonuna kadar destekleyeceğiz. Zaten PKK’nın buradan yaptığı saldırılara biz izin vermedik. Bu bölgedeki PKK varlığı ve gücü abartıldı. Burası İran, Irak ve Türkiye sınırları arasında dağlık bir arazi ve kontrol etmesi çok zor.

  Türkiye olumlu rol oynayabilir

  "Türkiye, Irak’la ilgili olumlu bir rol oynayabilir. Eğer onlar bu role hazırsa biz de hazırız. Ancak iç işlerimize müdahale etmelerini kabul edemeyiz. Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeler, anayasal güvence altındadır ve çözüm için sadece buna dayanarak bir yol haritası oluşturulabilir. Başka bir alternatif, durumu karmaşıklaştırır. Kürt halklarının hakları gasp edildiğinde, elimizde bulunan tüm araçlarla kendimizi savunma hakkımız doğar. Sayıca daha az olmamız, karşı tarafın kazanacağı anlamına gelmez. Bu denklem sadece seçim ve oylamalarda geçerlidir."

  Maliki Kuzey Irak’ta

  IRAK Başbakanı Nuri El Maliki, "Özellikle Kerkük sorunu hakkında konuşmak ve bir çıkış yolu bulmak" amacıyla, 2006’dan beri ilk kez ülkenin kuzeyini ziyaret etti. Süleymaniye Havaalanı’nda Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Yardımcısı Berham Salih’in karşıladığı Maliki, bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani ile de bir araya geldi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı