Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye harika bir ülke

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Rekortmen iki Alman yüzücü, Völker ve Almsick gelmeden önce çeşitli endişeleri olduklarını belirttikleri İstanbul'a hayran olduklarını, beklemedikleri güzellikte bir kentle karşılaştıklarını söyledi.

Alman Yüzme Milli Takımı'nın iki rekortmen sporcusu Sandra Völker ve Franziska van Almsick, İstanbul'a hayran olduklarını belirtirken, Türkiye'yi ülkelerinde böyle güzel bir yer olarak tanımadıklarını söyledi. Almsick ve Völker ‘‘Almanya'dayken Türkiye'yi böyle tanımıyorduk. Oysa insanlar ve kültürel yapısı çok güzel bir ülke’’ dedi.

Ülkemizi yıpratmak isteyenlerin çabaları yüzünden Almanya Yüzme Federasyonu'nun kendilerine Türkiye'ye gidip gitmeme konusunda fikirlerini sorduğunu belirten Almsick, ‘‘Gelmeyi istediğimiz söyledik. Şampiyonada alınan güvenlik önlemleri de çok iyi. İstanbul harika bir yer. İlk kez geldiğim Türkiye'de böylesine güzel bir kentle ve insanlarla karşılaşacağımı tahmin etmiyordum’’ diye konuştu.

Völker de ‘‘İstanbul'da olmaktan mutluyum’’ diye ekledi. Bayanlar 100 m serbest, 50 ve 100 m sırtüstünde yarışacak Voelker, ‘‘50 metre sırtüstünde dünya rekorunu geçen ay kırdım. Rekor beklentim yok ancak gözüm bireysel olarak üç altın madalyada’’ diyerek hedefini açıkladı. Eski günlerindeki performansından uzak Almsick ise ‘‘Hedefim Avrupa Şampiyonası’nda madalya almak’’ dedi.

Senkronize yüzmede Rus farkı

24. Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda bugün başlayacak yüzme yarışmaları öncesi tribünler senkronize yüzmede son yarışmalarla nefes kesen gösteriler izledi. Spor ile estetiği birleştiren sporcular izleyicilerden büyük alkış alırken, özellikle Rus sporcuların bu daldaki üstünlüğü ağır bastı. Rus sporcular Ataköy Olimpik Yüzme Havuzu'ndaki yarışmalarda başarılı programlarıyla izleyenlerin büğük beğinisini kazanırken, altın madalyaları da topladı. Solo ve çiftlerde altın madalyayı alan Rus sporcular takım senkronize yüzmede de birbirinden güzel hareketleriyle dikkat çekti. Rusya 98.302 puanla ilk sırayı alırken, Fransa 96.468 puanla ikinci, İtalya ise 94.922 puanla üçüncü oldu.

Gousseva 25 km'de Avrupa şampiyonu

İstanpool'99'da dün yapılan bayanlar 25 kilometre yüzme yarışmasını Rus Olga Gousseva kazandı. Kumburgaz'daki yarışmada Gousseva'nın ardından Alman sporculardan Angela Maurer gümüş, Britta Kamrau da bronz madalyanın sahibi oldu.

Boğaz'a hayran oldular

Alman Yüzme Milli Takımı kafilesi ve gazeteciler, Hürriyet'in sponsorluğunda yapılan tekne turunda İstanbul'u çok beğendiklerini söyledi.

Sponsorluğunu Hürriyet'in yaptığı, Vural Öger ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun davetiyle Avrupa Yüzme Şampiyonası'na katılan Alman Milli Yüzme Takımı ve Alman gazeteciler önceki gece tekneyle boğaz turu yaptı. 40 yüzücü ve teknik heyeti ile çoğunluğunu ZDF ile ARD TV'lerinin oluşturduğu 80 Alman gazetecinin, Semiramis Teknesi ile Boğaz'da yaptıkları 2 saatlik gezide İstanbul'a hayranlıkları bir kat daha arttı.

Gece karanlığında ışıl ışıl İstanbul'u denizden görmenin keyfini yaşayan sporcular, çalınan Türkçe müzik eşliğinde kendilerinden geçip dans etti. Türkiye'ye ilk defa gelen sporcular, İstanbul'u çok beğendiklerini belirtip, Avrupa Şampiyonası için burada bulunmaktan mutluluk duyduklarına değindi. İstanbul Turizm İl Müdürü Yalçın Manav, Alman kafilesine İstanbul ve Türkiye'yi tanıtan kitapçık ve kit armağan etti.

Yüzme yarışmaları başlıyor

24. Avrupa Yüzme, Atlama ve Senkronize Yüzme Şampiyonası'nda (İstanpool'99) yüzme yarışları bugün başlıyor. Havuzda büyük heyecanın başlayacağı yüzme yarışmalarında sabah elemeler yapılacak öğleden sonra da yarı final ve finaller yüzülecek. Yüzmede erkeklerde 400 m serbest, 4X100 m serbest, bayanlarda da 400 m karışık ve 4X100 m serbestte altın madalyalar sahibini bulacak.

10 sporcumuz havuzda

İSTANPOOL'99'da bugün başlayacak yüzme yarışmalarında 10 Türk sporcusu mücadele edecek. Türkiye'nin madalya umudu Derya Büyükuncu, 100 metre sırtüstünde sabah 3. seride yarışacak. Bu kategoride Orel Oral da mücadele edecek. Elemelerde mücadele edecek diğer sporcularımız şöyle: Erkekler: 400 m serbest: Aytekin Mindan, 100 m kurbağalama: Hakan Kiper, Süha Akman, 50 m kelebek: Çetin Oğuz, Onur Tarlabaşı; Bayanlar: 200 m sırtüstü: Derya Erke, 50 m kelebek: Ayşe Diker, Tuğçe Mimköksel.

Vera Iliyna altına atladı

İSTANPOOL'99'da bayanlar 3 metre tramplen atlamada madalyalar sahiplerini buldu. Ataköy Olimpik Havuzu'ndaki 3 metre tramplen atlama yarışmasında Rus sporcular rakiplerine büyük bir üstünlük kurarak ilk 2 sırayı aldı. Rus Vera Iliyna 312.39 puanla altın madalyaya uzanırken, vatandaşı Irina Lashko ise 293.67 puanla gümüş madalyayı kazandı. Bronz madalyayı ise 293.55 puanla Alman Conny Schmalfuss elde etti.

Rekortmenlere doping kontrolü

Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda rekor kıracak tüm sporcular doping kontrolüne tabi tutulacak. Yarışmalarda birinciliği kazananların hepsinin kontrole alınmayacağını belirten Avrupa Yüzme Birliği (LEN) yetkilileri, şampiyona boyunca sporcuların yüzde 10 ile 12'sinin doping kontrolünden geçeceğini açıkladı.
Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler