Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Türkiye Hamas ile konuşmalıdır

Amerika çok sinirlenecek, İsrail’in kaşları çatılacak, belki bundan dolayı sıkıntılar bile yaşanacak, ancak Hamas liderinin Ankara ile diyalog kurmasına yeşil ışık yakılması doğru bir yaklaşımdır. Nedenleri de çok açık.

AKP’DE UNAKITAN YORGUNLUĞU VAR

 

Maliye Bakanı ile ilgili gensoru reddedildi ve Unakıtan kurtuldu.

          

Başbakan’ın tutumu son derece ilginçti.

          

Bakanı’nın arkasında durdu. AKP grubunu da taşıdı. Oturumu başından sonuna kadar izledi. Tam destek verdi.

          

Meclis’teki tartışmalar bittikten sonra konuştuğum AKP’li milletvekillerinin önemli bir bölümü, kendilerini yorgun hissettiklerini söylediler.

          

Aslında kamuoyunda da birUnakıtan yorgunluğu” var.

          

İş çevrelerine soracak olursanız, onlar Maliye Bakanından son derece memnunlar. Toz kondurmuyorlar. Ancak sokağa inip aynı soruyu sorduğunuz zaman farklı yanıtlar alıyorsunuz. Unakıtan ile ilgili sokak algılaması, soru işaretleriyle dolu.

          

AKP kadroları da, Unakıtan’ın adı etrafında dönen spekülasyonları taşımaktan bıkmış gibi bir tutum yansıtıyorlar. Sık sık “artık yetti” kelimelerini duyuyorsunuz. Bu, Unakıtan’ın istifa ettirilmesi anlamına gelmiyor. Sadece, Maliye Bakanı’nın tutumuna ve sözlerine daha dikkat etmesi gerektiğini gösteriyor.

          

Unutmamak gerekir ki, kim olursa olsun, ne kadar yetkili ve etkili olunursa olunsun, siyasetçiler arasında da bir “yorgunluk” hesabı vardır. Buna dikkat edilmediği zaman, basit bir olayda dahi, beklenmedik sonuçlar çıkabilir.

                                 

                        *                    *                    *

TÜRKİYE, HAMAS İLE TEMASI KOPARTMAMALI

 Hamas, Filistin siyasetinin yıldızı parlayan yeni gücü. Bir süre öncesine kadar “terör örgütü” diye adlandırılan Hamas, son seçimlerde herkesi şaşırttı. Filistin halkı tarafından iktidara getirildi. Beğenilsin beğenilmesin, görüşleri paylaşılsın paylaşılmasın, Hamas bugün sandıktan çıkmış, Filistin halkının temsilcisi konumuna gelmiş bir partidir.

          

Bu partinin Siyasi Büro Başkanı, yani liderlerinden biri olan Halid Meşal’ın Ankara’ya gelişi önemlidir. Hamas heyeti davet edilmedi, ancak onların gelme talepleri de reddedilmedi. Amerika ve İsrail’in tüm direnmelerine rağmen, Türk hükümetinin bu heyeti kabul etmesinden kaynaklanıyor. Görüşme resmi olmasa, kendileri gelmek istemiş olsalar dahi, yine de gürültü koparacaktır.

          

Şimdi şu soruya yanıt aramalıyız : Böyle bir ziyaretin kabul edilmesi doğru mu olmuştur ?

          

Türkiye, Hamas konusunda Amerika ve İsrail gibi hareket etmek zorunda değildir.

          

Türkiye, taraf olmamasına rağmen bölgedeki tüm gelişmelerden son derece yakından etkilenmektedir. Daha ilk günden itibaren kapılarını kapatıp, Hamas’ı izole etmek yerine, Hamas’ın Orta Doğu’daki barış çalışmalarının bir parçası durumuna girmesi için çaba harcaması daha doğru bir yaklaşımdır.

          

Önemli olan, Halid Meşal’e Ankara’da ne söyleneceğidir.

          

AKP hükümeti, ABD ve İsrail ile ilişkilerini mümkün olduğu kadar az zedelenmesi için, ziyareti en alt düzeyde tuttu. Resmi davet yapmadı, ancak Türkiye’ye gelmelerini de reddetmeyerek, orta yolu seçti.

          

Bu olay, İsrail ve Amerika’da tepki yaratacaktır. Özellikle Amerikalılar, Aydemir örneğini gösterip, Türkiye’yi çifte standartla suçlayacak ve belki de el altından küçük cezalandırıcı adımlar atacaktır.

 

Ancak, Türkiye’nin vereceği mesaj Washington’un görüşlerini yansıtacağından dolayı, bu tepkilerin belirli sınırları aşmayacağı da söylenebilir.

 

Hamas’a iletilecek Türk mesajı çok net :

 

 - Şiddetten vaz geçmelisiniz.

 -İsrail’in mevcudiyetini kabul etmelisiniz.

 - Barış sürecinde bugüne kadar alınan kararları aynen uygulamalısınız.

 

Bu açıdan bakıldığında, Türkiye, Hamas ile kanallarını açık tutmak ve herkesin paylaştığı mesajları ileterek doğru bir yaklaşım sergilemiştir. Hamas izole edilse, tüm kapılar kapatılsa, bu defa daha da aşırı gruplarla işbirliği yapmaya itilmiş olacaktır.

 

İlerde Hamas,tutumunu hiç değiştirmez ve eskisi gibi hareket ederse, o zaman Ankara‘da farklı bir yaklaşım benimser ve Hamas’ı reddeder. O güne kadar ise, Hamas ile diyalog çok daha yararlıdır.
X