Türkiye Halk Dansları Yarışması sonuçlandı

Hürriyet Haber
18.05.2011 - 17:36 | Son Güncelleme:

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle bu yıl 19’uncusu düzenlenen Türkiye Halk Dansları Yarışması’nın birincisi Mardin yöresi ile Küçükçekmece Belediyesi Yedirenk Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği oldu.

19. Türkiye Halk Dansları Yarışması’nın finali, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Özgür Özaslan, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Sabancı Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

40’a yakın topluluğun başvurusuyla önce Ankara, Gaziantep, İstanbul, İzmir ve Ordu’da Bölge Elemeleri düzenlendi. Bölge Elemelerinde en yüksek dereceyi alan 5 topluluk büyük finalde "Türkiye’nin en iyisi" olmak için yarıştı.

Türkiye Halk Dansları Yarışması’nın final gecesinde bir konuşma yapan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, eşi bulunmaz bir kültürel mirasa sahip olan ülkemizde, bu zenginliğe sahip çıkmak, gelecek nesillerin bu mirası yaşatmasına katkıda bulunmak amacıyla Türkiye Halk Dansları Yarışmasına destek verdiklerini belirterek, “Kültürel köklerine sahip çıkan gençlerimizle birlikte kültürel mirasımızı dünyayla buluşturacak tohumları ekiyoruz” dedi.

Dereceye girenler ödüllerini Güler Sabancı’nın elinden aldı

Final gecesinde “Türkiye’nin en iyi halk dansları topluluğu” seçilirken; birinci olan topluluk 20.000 TL, ikinci 17.500 TL, üçüncü 15.000 TL, dördüncü 13.000 TL ve beşinci 11.000 TL ile ödüllendirildi.

Ayrıca, bölge elemelerinde 6-10 arası dereceye giren beş topluluğa “Bölge Ödülü”, diğer topluluklara da “Katılımı Teşvik Katkısı” olmak üzere toplam 171 bin 500 TL ödül verildi.

Finalde, Özgen Akçagül & Blue Note Orkestrası, dünya müziklerinden en seçkin örnekleri seslendirerek, izleyenlere ve finale kalan ekiplere keyifli dakikalar yaşattılar.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı