Dünya Haberleri

  Türkiye haklıymış

  Hürriyet Haber
  27.09.2005 - 01:55 | Son Güncelleme:

  TBMM’de temaslarda bulunan Fransa Senatosu AB Delegasyonu Başkanı Hubert Haenel, AB ve Fransa’nın Türkiye’nin elinden tutması gerektiğini söyledi.

  TBMM AB Uyum Komisyonu Başkan Vekili Ali Rıza Alaboyun ve komisyon üyeleri ile görüşen Haenel, ‘Türkiye’nin Kıbrıs konusunda çok haklı olduğunu’ belirterek, ‘Fransa da AB gibi Annan Planı’nı destekliyor. Sorun bu plan doğrultusunda çözülmeli. Karşı deklarasyon hukuki anlamda gerekli değildir. Protokol, Kıbrıs’ın fiili olarak tanınmasını gerektirmiyor. Konjonktür ne olursa olsun AB ile Fransa, Türkiye’nin elinden tutmalı’ dedi.

  3 Ekim tarihinin yok sayılamayacağını da hatırlatarak, Türkiye ile müzakerelerin verilen bu tarihte başlayacağını da açıklayan Haenel, şöyle devam etti:

  ‘Toplumlar arası eksiklik var. Yeterince tanışmıyoruz. Büyük efor sarf etmeliyiz. Türkiye, diğer toplumlara kendini yakın hissettirmeli. Avrupa’da imajınız zedelenmiş; bunu kesinlikle düzeltmeniz lazım. Ortak bir kaderimiz var, bu kaderimiz sadece geçmişte değil. Fransa ve Türkiye her dönemde ittifak kurmuşlardır, öyle de kalmalıdır.’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı