Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye haklı çıktı

  Hüseyin ALKAN / LEFKOŞA
  06.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mısır'dan Güney Kıbrıs'a turist taşıyan Romantika Gemisi'nde önceki gün çıkan yangın, Akdeniz'de kurtarma ve aramalar için bir güç kurulmasını isteyen Türkiye'nin haklılığını ortaya çıkardı.

  Gemideki yangın dün de sönmedi

  Rum bandıralı Princesa Victoria gemisinde önceki gün çıkan yangın dün de sürdü. Limasol Limanı'na çekilen gemideki yangının nedeni de araştırılıyor. Kıbrıs Rum Haber Ajansı (CNA) ilk belirlemelere göre yangının makina dairesindeki bir elektronik panelden çıktığını ve hızla yayıldığını belirtti.

  Mısır'ın Port Sait Limanı'ndan Kıbrıs'a gelen gemideki yangın, önceki gün Limasol'un 100 km. açığında çıktı. Saat 05.30'da başlayan yangın yolcuları uykuda yakaladı. 1930 yapımı geminin alarmı devreye girmekte gecikince panik yaşandı. Geminin alev alev yandığını gören yolcular, dumanlar arasında güverteye çıkarak imdat çığlıkları atmaya başladılar.

  Tesadüfen kurtuldular

  Akdeniz'de bu amaca yönelik bir uluslararası güç olmadığı için, içinde 673 yolcu ve mürettebat bulunan Rum bandıralı gemiye tesadüfen bölgede bulunan Rum bandıralı Princesa Victoria turist gemisi, bir İngiliz savaş gemisi ve Kıbrıs'taki İngiliz helikopterleri yardım etti. Tesadüfler yangının bir faciaya dönüşmesini engelledi, herkes salimen kurtarıldı.

  Tatbikat da ertelendi

  Türkiye, bu olayları düşünerek Akdeniz'de uluslararası bir kurtarma ve arama gücü kurulmasını önermişti. Akdeniz'de yapılacak Türk-Amerikan-İsrail ortak tatbikatı da bu amaca yönelikti. Ancak Araplar buna haksız tepki gösterdiler. Bunun üzerine Demirel, Mısır'a gidip Mübarek'i iknaya çalıştı. Ancak Suriye bir türlü ikna olmayınca, Kasım’daki tatbikat ertelendi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı