« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Türkiye güreşin anavatanı

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin katılımıyla düzenlenen Akdeniz Güreş Şampiyonası yarın İstanbul'da başlayacak.

A.A
SON GÜNCELLEME
Ahmet Cömert Spor Salonu'nda 3 gün sürecek organizasyonda büyüklerde grekoromen ve serbest stil ile bayanlar kategorilerinde müsabakalar yapılacak. Şampiyonada yarın serbest, 8 Mayıs Cumartesi günü bayanlar, 9 Mayıs Pazar günü ise grekoromen stilde müsabakalar düzenlenecek.

Şampiyonanın tanıtımı amacıyla Ataköy Marina Otel'de düzenlenen basın toplantısına Akdeniz Ülkeleri Güreş Federasyonu'nun (CMLA) Fransız Başkanı Didier Sauvaire, Afrika Güreş Federasyonları Birliği Başkanı İbrahim Zahidi, Türkiye Güreş Federasyonu ve CMLA Genel Sekreteri Rodika Yakşi, Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Ayyıldız katıldı.

CMLA Başkanı Sauvaire, Akdeniz Ülkeleri Güreş Birliği'nin temelinin Pekin Olimpiyat Oyunları sırasında atıldığını vurgulayarak, “İlk etapta 9 ülke aday oldu. Bugün sayı arttı. Bu organizasyonun ilk amacı, kültürel yönden ortak yönleri bulunan Akdeniz ülkeleri arasındaki diyaloğa katkı sağlamak, ilişkileri geliştirmek. İkinci amacımız ise Kuzey Afrika ülkelerindeki gençleri de güreşe çekmek” dedi.
Bu organizasyona Türkiye, Fransa, İtalya gibi güçlü ülkelerin önderlik edeceğini anlatan Sauvaire, “Güreşin anavatanı Türkiye'de bulunmaktan mutluluk duyuyorum” ifadesini kullandı.

Rodika Yakşi ise, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeleri böyle bir şampiyonada, İstanbul'da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirterek, organizasyon hakkında bilgiler verdi.

Ercan Ayyıldız da, ilk kez düzenlenen Akdeniz Güreş Şampiyonası'na ev sahipliği yapmaktan duydukları mutluluğu ve heyecanı dile getirdi.

Bunları da Beğenebilirsiniz