ANTALYA HABERLERİ

Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Semineri

AA / Hatice Özdemir
07.01.2015 - 12:12Son Güncelleme :

- Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Yerlikaya: - "Artık güreş camiasının dedikoduyla çekiştirmeyle gruplaştırmayla kutuplaştırmayla kaybedecek vakti yok. Biz bugünleri geçirdik, bir noktaya geldik. Bundan sonra açık açık, mertçe, er kişi tabirine yakışan yapıyla tartışacağız" - "Gizli kapılar arasında yapılan işlemleri, sınavları kaldırdık, hakkaniyeti, adaleti sağladık. Kirli yapıyı, çöplüğü kapımızdan süpürdük, süpürmeye de devam edeceğiz"

AA / Hatice Özdemir

ANTALYA (AA) - Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, güreş camiasının dedikoduyla çekiştirmeyle gruplaştırmayla kaybedecek vakti olmadığını, sorunların açık açık tartışılacağını söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonu tarafından Kemer ilçesindeki bir otelde hakem, cazgır, baş ve başaltı pehlivanlarına yönelik "Yağlı Güreş Semineri" düzenlendi.

Federasyon Başkanı Yerlikaya, seminerdeki konuşmasına İstanbul'daki saldırıda şehit olan polise rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı polise de acil şifalar dileyerek başladı.

Güreşin temel sorunlarında ne kadar iyileşme sağlandığı, neler yapıldığı, kurumsallaşma noktasında güreşin nereden nereye geldiğinin bu tür seminerlerde değerlendirildiğini dile getiren Yerlikaya, seminerden çıkacak neticelerin güreşe daha hayırlı hizmetler etmeye vesile olması temennisinde bulundu.

Seminerlerin her şeyin objektif ve açık konuşulduğu yerler olduğunu ifade eden Yerlikaya, gizli kapaklı, konuşulmayan hiçbir konunun kalmaması gerektiğine işaret etti.

Eksikliklerin, hataların tartışılması, güreşin daha üst noktalara nasıl taşınacağının değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, "Artık güreş camiasının dedikoduyla çekiştirmeyle gruplaştırmayla kutuplaştırmayla kaybedecek vakti yok. Biz bugünleri geçirdik, bir noktaya geldik. Bundan sonra açık açık, mertçe, er kişi tabirine yakışan yapıyla tartışacağız" dedi.

Hamza Yerlikaya, seminerleri her yıl düzenlediklerini, sadece yağlı güreşte değil, minderde de gerçekleştirdiklerini ve eleştirilerini oralarda dile getirdiklerini kaydetti.

Güreşin canlanması, sahalardaki heyecanın, kalitenin artması için daha fazla sporcuya ihtiyaç duyulduğunu belirten Yerlikaya, bu doğrultuda antrenörlerden daha fazla sporcu yetiştirmelerini istedi.

- "Türk güreşi hastalıktan kurtuldu"

Güreşte kalitenin artırılması gerektiğinin altını çizen Yerlikaya, bu doğrultuda hiç kimsenin görüşünü, fikrini söylemekten çekinmemesi gerektiğini söyledi. Geçmişteki hatalardan ders alınmasını, yola daha sağlam adımlarla devam edilmesini isteyen Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Artık kim, hangi torpil kurumunu kullanarak bir üste çıkar, bunlar yok. 2 yıldan bu yana sistematik bir kurgu var. Kim nerede, nasıl çıkacaksa bu belli. Efendim, bir iki adam bulalım, karar alalım, bir iki üste çıkalım, artık bu yok. Türk güreşi bu hastalıktan kurtuldu, bu hastalık bir daha güreş camiasına girmesin. Er meydanında yüreği ve bileği güçlü olan yukarı çıksın, yüreğinde ve bileğinde o gücü hisseden, sahada mücadele eden yukarıya çıksın. Yürekli adamlar kimseden medet ummazlar."

Kendisinin yönetime geldiğinde güreşte hakemlerde sınav yapılmadığını, kurumsal yapının olmadığını, belirsizliklerin hakim bulunduğunu anlatan Yerlikaya, yeni yönetimde ise sınavların daha şeffaf yapıldığını, hakedenlerin göreve geldiğini kaydetti.

Güreşi bir kalite kapsamına yerleştirdiklerini ifade eden Yerlikaya, "Gizli kapılar arasında yapılan işlemleri, sınavları kaldırdık, hakkaniyeti, adaleti sağladık. Kirli yapıyı, çöplüğü kapımızdan süpürdük, süpürmeye de devam edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda da buna devam edeceğiz" diye konuştu.

Hamza Yerlikaya, yağlı güreşin geliştirilmesi, Türkiye'nin parlayan yıldızı olması yönünde adımlar attıklarını bildirdi.

- "Güreş, yağlısıyla minderiyle serbestiyle bir bütündür"

Yerlikaya, güreş camiasının birlik içinde hareket etmesini istedi. Farklı yerlerde de müsabakalar düzenlenmesi gerektiğini belirten Yerlikaya, Güneydoğu alanlarına da yönelinmesini gerektiğin vurguladı.

Güreş camiasının bütününü kucaklayacak çalışmalara imza atılması gerektiğine işaret eden Yerlikaya, "Birbirimize kızmayalım, tahammül edelim. 2015'te daha sağlam adımlarla, ayakları daha sağlam yere basan güreş camiasıyla yola devam edelim" diye konuştu.

Zaman zaman güreşin yağlı ya da minder şeklinde ayrılması gibi çeşitli söylentilerin ortaya atıldığını, güreşin et ve tırnak gibi olduğunu, hiçbir kategorisiyle ayrılamayacağına dikkati çeken Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Bir dönem güreş ayrılsın deyip ayıranlar, daha sonra bağlayanlar, şimdi yeniden 'güreşi ayıralım' diye bas bas bağırıyorlar. Gerekçen ne, neden güreşi ayırıyorsun. Güreş Federasyonunun bir parçası olmaktan rahatsız oluyorsun ama geleneksellerin içinde olmaktan rahatsızlık duymuyorsun. Burada yanlış algılar, düşünceler var ve bunlar menfaatlerden kaynaklanıyor. Bunlara girmeyeceğiz, güreşi et ve tırnak gibi düşüneceğiz. Bunları sağda solda konuşmayacağız. Güreş, yağlısıyla minderiyle serbestiyle bir bütündür."

Yerlikaya, onurlu, dik duruşlarından taviz vermeden yollarına devam edeceklerini kaydetti.

Toplumda güreşte sürekli altın madalya beklentisi olduğunu dile getiren Yerlikaya, güreşte madalyasızlığın toplumda kabul görmediğini, bu doğrultuda adımlar atılması gerektiğini söyledi.

5 Ocak'ta başlayan ve 11 Ocak Pazar günü sona erecek seminere 69 başpehlivan, 86 başaltı pehlivan ile 500'e yakın hakem ve cazgır katılıyor. Seminerde yağlı güreş müsabakaları ve 2015 yılı faaliyetleri değerlendiriliyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Türkiye Güreş Federasyonu Yağlı Güreş Semineri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı