Dünya Haberleri

  Türkiye, Güney Akım'ı Kasım'da onaylıyor

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  16.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye, Rus doğalgazının Ukrayna by-pass edilerek Karadeniz'in altından Avrupa ülkelerine ulaşmasını sağlayacak boru hattı projesini sonbaharda onaylamaya hazırlanıyor. Nabucco'ya rakip gösterilen Güney Akım için karasularından geçiş izni veren Türkiye daha önce Batı'nın tepkisini çekmişti.

   

  ARZ SIKINTISINA AZERİ GAZIYLA 13 YILLIK ÇÖZÜM 

  Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Seçin, Türkiye'nin Güney Akım boru hattının Karadeniz'in altından geçmesini öngören anlaşmayı Kasım ayında onaylayacağını söyledi.  

  Rus haber ajanslarının bildirdiğine göre, Seçin, "Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin projeyi desteklediğini ve Türk ekonomi sahasındaki inşaat çalışmalarının başlamasına izin veren gerekli belgelerin Kasım ayında verileceğini söyledi" diye konuştu.

  Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye bir ziyaret düzenlemiş ve Güney Akım boru hattı projesi görüşmelerin ana maddelerinden birini oluşturmuştu.

  Aynı zamanda Avrupa Birliği tarafından desteklenen Nabucco boru hattı projesini de destekleyen Ankara, geçtiğimiz Ağustos ayında Moskova ile bir anlaşma yaparak Rusya'nın Karadeniz'de Güney Akım projesi kapsamında araştırmalar yapmasına izin vermişti./images/100/0x0/55ea1d6df018fbb8f86c2477

  2015'te tamamlanması öngörülen Güney Akım boru hattı projesi, Rus gazını Karadeniz sahilindeki Novorossiisk bölgesinden İtalya ve Yunanistan'a taşımayı hedefliyor.

  Rus Kommersant gazetesinde geçtiğimiz hafta yayınlanan bir haberde, Ankara'nın boru hattı projesine onay vermesi karşılığında Rusya’nın enerji devi Gazprom'un Türkiye’ye sattığı gazın fiyatını daha makul düzeye çekmeye kabul ettiği bildirilmişti.

   

   

   

   

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı