Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Türkiye GSYH'de sondan birinci oldu

  ANKA
  05 Temmuz 2007 - 10:41Son Güncelleme : 05 Temmuz 2007 - 10:41

  Türkiye, satınalma gücü paritesiyle kişi başına Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'da (GSMH); AB, AB adayı ve EFTA ülkelerinden oluşan 33 ülke arasında sondan birinci oldu.

  Kişi başına GSYH hacim endeksi en yüksek ülke 280 ile Lüksemburg, en düşük ülke ise 27 ile Makedonya oldu. Türkiye’de kişi başına hacim endeksi 29 olurken, bu rakamla yalnızca, sonuncu olan Makedonya'nın önünde yer alabildi.

  Türkiye İstatistik Kurumu, EUROSTAT ve OECD işbirliğiyle yürütülen Satınalma Gücü Paritesi çalışmaları temelindeki uluslararası karşılaştırmalara yönelik, 2006 yılı geçici tahminlerine göre kişi başına GSYH hacim endeksleri açıkladı.

  Karşılaştırmalar, 27 Avrupa Birliği ülkesi, 3 aday ülke (Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya) ile 3 EFTA (Avrupa Serbest Ticaret Birliği) ülkesini (Liechtenstein hariç, İsviçre, İzlanda ve Norveç) kapsadı.

  LÜKSEMBURG, NORVEÇ VE İRLANDA EN ZENGİNLER

  Karşılaştırmalarda, Satınalma Gücü Paritesi kullanılarak elde edilen kişi başına reel GSYH değerleri temel alındı.

  Endeksler, 33 ülke için, Avrupa Birliğine üye 27 ülkenin 2006 yılı geçici tahminlerine göre, Avrupa Birliği’ne üye 27 ülkede ortalama 100 olan kişi başına GSYH hacim endeksi, 33 ülke için karşılaştırıldığında; Lüksemburg 280 ile en yüksek, Makedonya 27 ile en düşük hacim endeksine sahip ülke olarak belirlendi. Türkiye’de kişi başına hacim endeksi 29 olurken, karşılaştırmalarda yer alan 33 ülke içinde, Makedonya’dan sonra en düşük kişi başına GSYH hacim endeksine sahip ülke oldu.

  2006 yılı geçici tahminlerine göre, kişi başına GSYH endeksi düşük olan diğer ülkeler, 37 ile Bulgaristan, 38 ile Romanya ve 50 ile Hırvatistan olarak belirlendi. Lüksemburg’dan sonra kişi başına GSYH endeksi yüksek olan ülkeler ise, 187 ile Norveç ve 144 ile İrlanda oldu.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı