Türkiye, göçün yeni cazibe merkezi olacak

Hürriyet Haber
24.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

COCA-Cola Başkan ve CEO’su Muhtar Kent, önümüzdeki 10-20 yılda dünyada büyük bir göç hareketliliğinin başlayacağını belirterek, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi gelenekselleşen göç merkezlerinin yanında başka ülkelerin de cazibe merkezi olacağını söyledi. Kent, Türkiye’nin büyük bir göç alacağını ve cazibe merkezlerinden olacağını belirtirken, Batı’ya da mesaj gönderdi: “‘Türkiye’yle tam bir politik entegrasyondan korkmayın.”

Göç tüm dünyada olacak
CNN Türk’ün Gelecek Gündemde Programı’nda Nuri Çolakoğlu’nun konuğu olan Muhtar Kent, göç ve göçün çekim merkezlerini ele aldı. 2010-2020 yılları arasında gerçekleşecek iki basit ve temel olayın bulunduğunu söyleyen Muhtar Kent, şunları söyledi: “Önümüzdeki on yıl içerisinde orta sınıfa yeni giren yaklaşık bir milyar kişi olacak. Çoğu sadece Asyalı, Hintli yahut Çinli olmayacak. Latin Amerikalı, Avrasyalı ya da dünyanın herhangi başka bir yerinden olacaklar. Kırsal bölgelerden şehre yaklaşık bir milyar kişi göç edecek. Eskiden gelişmekte olan ya da daha fakir ülkelerden zengin ülkelere göç olurdu. Şimdi ise göçü bütün dünyada göreceksiniz.”
Amerika, Kanada ve Avustralya’nın gelenekselleşmiş bir şekilde cazibe merkezleri olduğunu belirten Muhtar Kent, şöyle konuştu: “Önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde başka ülkelerin cazibe merkezleri olduğunu göreceğiz. Türkiye böyle bir ülke. Türkiye büyük bir göç alacak. Batı Avrupa’daki arkadaşlarımıza mesajım şu: ‘Türkiye’yle tam bir politik entegrasyondan korkmayın.’ Türkiye’den Batı Avrupa’ya doğru değil de, tam tersi şeklinde bir göçün yaşanması şaşırtıcı olacak.”

Bürokrasiyi azaltma desteği yeterli olur

“HÜKÜMETİN Türkiye’ye göç etmek isteyenleri desteklemesi gerektiği fikrinde misiniz” sorusuna Muhtar Kent, şu yanıtı verdi: “Bir desteğe ihtiyaç duyulduğunu sanmıyorum. Türk hükümeti ne yapıyorsa onu yapmaya devam etmeli, ama biraz daha fazlasını, daha çabuk bir şekilde yapmalı. Yasamayı liberalleştirmeli ve bugün bir yabancının gelip Türkiye’de yaşaması, mülk edinmesi ve benzeri şeyler için bürokratik işlemleri basitleştirmeli.”

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı