Gündem Haberleri

  Türkiye, girerse AB küresel güç olur

  Hürriyet Haber
  18.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, AB müzakere sürecindeki bir yıllık yol haritasını TBMM’ye anlatırken, "Bu süreç sayesinde Türkiye’nin taşı ve toprağının daha değerli hale geldiğini" söyledi. Babacan’ın konuşması nedeniyle partilere söz hakkı doğdu ve genel görüşme yapıldı. Babacan özetle şu mesajları verdi.

  ALGILANMA DEĞİŞECEK

  Türkiye’yi içine alan bir AB, küresel güç olacaktır. Türkiye ile AB’nin Asya’daki algılanması da köklü şekilde değişecektir. Üç yıldan beri önemli siyasi ve ekonomik reformlar gerçekleştirildi. Halen krizlerle boğuşan bir ülke olsaydık, 17 Aralık ve 3 Ekim kararları böyle kolay verilemezdi. Üyeliğimize uzun bir süre var belki ama, kazanımları biz bugünden elde etmeye başladık. 16 Aralık’ta faizler 23 civarında, bugün ihalede faiz 13.56 ki, bu stopajlı bir rakam. Borsanın ulaştığı nokta ortada. Bu, Türkiye’nin taşının toprağının artık çok daha değerli olması demektir.

  ROLÜNÜZ ÖNEMLİ

  TBMM’nin çok önemli bir rolü var. Hakların arasında diyaloğun geliştirilmesi konusunda her milletvekiline görev düşüyor. AB parlamentolarındaki üyelerle mutlaka çok yakın temaslar kurun. Bu, Türkiye’nin iletişim stratejisinin çok önemli bir ayağı olacaktır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı