Gündem Haberleri

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nden açıklama

  A.A
  25.02.2011 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), “gazetecilere yönelik tehditlere seyirci kalındığını, hükümetten gazetecilere yönelik tehditleri ortadan kaldıracak acil adımlar atmasının beklendiğini” bildirdi.

  TGC'den yapılan yazılı açıklamada, gazetecilere yönelik tehditlerin günlük, sıradan bir olay gibi kabul edilmeye başladığı ve hükümetin bu tehditleri ortadan kaldıracak adımlar atmadığı savunuldu.

  Türkiye'nin, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünün basın özgürlüğü sıralamasında 138. sırada yer aldığı, demokrasi ve çağdaş değerler açısından tablonun endişe verici olduğu ifade edilen açıklamada, bu tehditlerin kaynağının ortaya çıkarılamamasının, hükümetin durumdan rahatsızlık duymadığı izlenimi verdiği belirtildi.

  Hrant Dink hakkında yazdığı kitap nedeniyle gazeteci Adem Yavuz Arslan'ın ölümle tehdit edildiği hatırlatılan açıklamada, “Mehmet Metiner'e yönelik bir suikast girişimi ortaya çıkarıldı. Nedim Şener'e yönelik tehditler ise 'şimdi sıra sende' ekseninde sistematik olarak devam ediyor. Bu arada bazı köşe yazarlarının da kimin tutuklanacağına dair yaptığı tahminler ve hedef gösterme çabaları, basın tarihinin karanlık örnekleri arasında yer alıyor” görüşüne yer verildi.

  Türkiye'de, demokrasinin gereklerine uyulması için halkın doğru ve yansız haber alma hakkına, basın özgürlüğüne sahip çıkılması gerektiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  “5953 sayılı (212) Basın İş Kanunu'na tabi olmadan güvencesiz, sendikasız, düşük ücretle, aşırı stres altında çalıştırılan gazeteciler halkı gerçeklerden haberdar etme görevini yerine getirmeye çalışırken, 'işsizlik, tutuklanma, dava açılması' gibi ağır sorunların yanı sıra, 'yaşama haklarına yönelik tehditleri' de göğüslemek zorunda kalıyorlar. Gazeteci cinayetlerinde gerçeğin üstü kamuoyu ile paylaşılmadan örtülüyor, davalar zaman aşımına uğratılıyor. Gazeteci Hrant Dink davası bunun en somut örneklerinden birisini oluşturuyor. Gazetecilere yönelik tehditlere seyirci kalınıyor. Hükümetten, gazetecilere yönelik tehditleri ortadan kaldıracak acil adımlar atmasını bekliyoruz.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı