TÜRKİYE FIFA’YI BEKLİYOR

Linda SAY
27.09.2014 - 02:15 | Son Güncelleme:

FIFA’nın önerisi üzerine ‘kaybolan köpük boya’yı kullanmak için Alman Denetleme Kurumu’ndan izin isteyen Almanya Futbol Federasyonu’na olumsuz yanıt verildi. Tüm AB ülkelerinde kullanılamayacak olan sprey için TFF FIFA’nın cevabını bekliyor.

VE Alman futbolunda sprey yasaklandı... UEFA Şampiyonlar Ligi ile Türkiye, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya futbol ligleri başta olmak üzere tüm dünyada kullanılan ‘kaybolan köpük boya’ (sprey), kanserojen madde içerdiği iddiasıyla Almanya’da yasaklandı. Sprey artık hiçbir AB ülkesinde kullanılamayacak.
Alman Bild gazetesinin haberine göre, FIFA’nın bütün ülkelerde kullanılmasını tavsiye ettiği köpük boya (sprey) Almanya’da yasaklandı. FIFA’nın önerisi üzerine spreyi kullanmak için Alman Denetleme Kurumu’ndan (TÜV) izin isteyen Almanya Futbol Federasyonu’na olumsuz yanıt verildi.
Konuyla ilgili ulaştığımız MHK Başkanı Zekeriya Alp ile TFF Başkanvekili Servet Yardımcı, “Spreyin kanserojen madde içermesiyle ilgili kendilerine UEFA ya da FIFA’dan herhangi bir açıklama gelmedi. Eğer spreyin yasaklanması yönünde bir karar alınırsa harekete geçeriz” dediler.

‘BU HALİYLE İZİN VERİLMESİNE İMKAN YOK’
TÜV Rheinland’da görevli olan doktor Greta Dau, Arjantin’de üreyilen sprey için “Almanya’da kullanılamaz. Şimdiki haliyle de izin verilmesine imkan yok” dedi.
Söz konusu spreyin hormonları tetikleyen ‘paraben’ adlı kimyasal madde içerdiği belirtildi. Bunun yanı sıra sprey kutusunun üzerinde yeteri kadar uyarı sembollerinin olmadığı ve içindeki sıvı miktarının Avrupa standartlarına uymadığı tespit edildi.
Almanya Futbol Federasyonu, Şampiyonlar Ligi’nde de kullanılan spreyin kullananlara para cezası verecek. Almanya’da 12.95 Euro’ya satılan bu spreyler Türkiye’nin yanı sıra, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya ve Fransa liglerinde de kullanılıyor. TÜV’ün kararı sonrası bu spreyin Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılması yasaklandı. Almanya, ‘paraben’ yüzünden bu spreyi yasaklayan ilk ülke oldu. Bugüne dek diğer ülkelerden bu madde konusunda herhangi şikayet gelmediği belirtildi.

Paraben nedir?
BİRÇOK kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılan, düşük maliyetli,zararlı bakteri ve mantar üremesini engelleyen ayrıca ürünlerin raf ömürlerini uzatan bir koruyucu madde.

‘Paraben’in zararları
MEME kanseri olan kadınlardan alınan tümör örneklerinde oldukça fazla miktarda paraben tespit edildi. Vücuttaki hormonal reaksiyonları artıran kimyasal bileşiklerin kullanılması özellikle de östrojen hormonu ile yükselmesi, meme kanserinin yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Edinburgh Üniversitesi onkoloji uzmanlarının üzerinde yaptığı bir araştırmada 20 farklı tümörün 18’inde paraben bulunduğu saptandı.

‘Baraja sıkılması büyük sorun yaratmaz’
MEDICALl Park Onkoloji Uzmanı. Yard. Doç. Dr. Teoman Yanmaz: “Kozmetik ürünlerde koruyucu olarak kullanılan, bakteri ve mantarlarla mücadele etmek için kullanılan ‘paraben’ maddesi kanserojen olduğu belirlendi ancak düzeyi henüz bilinmiyor. Ancak futbol sahasında bu sprey maddesindeki paraben’in oyuncuya direkt teması olmadığı için sporcuya geçmesi konusunda çekincem var. Hakem futbolcunun suratına sıksa o zaman kullanılmaması haklılık içerebilir. Ancak baraj veya topun önüne sıkılması bence büyük sorun yaratmaz. Almanya acaba hızlı bir karar mı verdi konudan emin değilim.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı