GAZİANTEP HABERLERİ

"Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası" projesi

AA / Zuhal Kocalar
20.02.2015 - 17:25Son Güncelleme :

- Proje kapsamında Gaziantep'te bin 270 eve 2 ay süreyle radon gazı ölçüm dedektörü yerleştirilecek

YEREL HABERLER GAZİANTEP

AA / Zuhal Kocalar

GAZİANTEP (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı ve Türkiye Atom Enerjisi kurumlarınca başlatılan "Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası" projesi kapsamında, Gaziantep'te bin 2 70 eve 2 ay süreyle radon gazı ölçüm cihazı yerleştirilecek.

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, akciğer kanserinde sigaradan sonra en önemli etkenlerden biri olan ve insanların doğal kaynaklardan maruz kaldıkları radyasyon dozuna önemli bir katkı oluşturan radon gazının, insan sağlığı üzerindeki olası etkilerinin belirlenmesine temel teşkil etmek üzere, 81 ilde yapılacak çalışmayla, kapalı ortamlardaki radon gazı miktarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi yapılarak "Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası" oluşturulacak.

5 yıl içerisinde tamamlanması planlanan Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritalandırılması çalışması kapsamında, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bilimsel yöntemlerle seçilmiş ve ülkenin genelini temsil eden 81 ilde 62 binin üzerindeki hanede, dedektörlerle ev içerisindeki radon gazı miktarı 2 ay boyunca ölçülecek.

Bu kapsamda Gaziantep'te belirlenen bin 270 haneye İl Halk Sağlığı Müdürlüğü personelince radon dedektörleri yerleştirilecek ve bu adreslerde 2 ay kalacak. 2 aylık süre sonunda dedektörler toplanarak ölçüm için Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'na gönderilecek.

Gaziantep merkez ilçelerinde başlatılan bu çalışmayla, akciğer kanserinin önemli etkenlerden olan radon gazıyla ilgili bir çalışma gerçekleştirilmiş olacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Gaziantep haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Gaziantep ilinden "Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası" projesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Şubat 2015 tarihinde saat 17 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Türkiye Ev İçerisinde Radon Seviyesi Haritası" projesi haberi güncellenecektir.

GAZİANTEP NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:37
 • Guneş
  07:18
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:06
 • Akşam
  17:22
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı